28 Şubat 2017 Salı

24 Şubat 2017 Cuma

Alıklar Birliği / John Kennedy Toole

Alıklar Birliği / John Kennedy Toole
Tür: Kara Mizah-Hiciv- Çağdaş Klasikler
Sayfa Sayısı: 419
Kırmızı Kedi Kitap


Alıklar Birliği, internette ölmeden önce mutlaka okunması gereken ve gelmiş geçmiş en klas kitaplar listelerinde olan bir roman. Böyle iddialı listelerde görünce, ben de okunacaklarıma eklemiştim, iyi ki de eklemişim.

Kahramanımız Ignatius, obur, aksi, tembel, bencil, her şeyden hoşnutsuz bir toplum düşmanıdır. Tabir-i caizse 'elalem' olgusunun hiç sevmediği tarzdaki bu adam, birtakım borçlardan dolayı iş bulup çalışmak zorunda kalır. Toplumda gayet normal olan, çarklardan biri olma durumu, Ignatius için oldukça zordur ve kahramanımız koyun misali her denileni yapmak yerine, oldukça farklı düşünce şekli, kişiliğinden ödün vermemesi ve davranışlarıyla kendini olmadık yerlerde bulup, olmadık sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır.'Anlaşılan günümüz işverenlerinin aradığı özel bir ahlaksızlık türünden yoksunum.'


Alıklar Birliği, farklı bir dile sahip. Yani karakterlerin farklı bir şivesi var. Ön sözde bu durum, hikayenin geçtiği New Orleans'ın arka sokaklarında gerçekte de bu şivenin konuşulması şeklinde açıklanıyor. Bu, benim hoşuma giden bir özellikti. Kitabın ortamına daha iyi dahil olmamı sağladı. 
'Hükümet için çalışanları tanımak kolaydır; öteki insanların yüzlerinin yerine onlarda tam bir boşluk vardır.'Buna karşın kitabın bazı yerlerinden tam verim alamadığımı da söylemeden geçemeyeceğim. Bunu bilgide boşluk olarak yorumlayabilirim. Yani; Amerikan tarihinde yer eden bir olayı bilmiyorsanız, romanın göndermelerinden pek bir şey anlayamıyorsunuz. Bunu 1-2 yerde yaşadım. Yine de genel bir kopukluk yarattı diyemem.Kitaptaki bir alıntı ise bana çok trajikomik geldi.

'Doğa bazen bir aptal yaratır, ama bir züppe her zaman insanın kendi eseridir. / Addison'

diyor Toole... 

Alıklar Birliği için hangi yayınevine gitse hayır yanıtı alan Toole, buna daha fazla dayanamayıp 32 yaşında intihar ediyor. Annesi, onun ölümünden ancak 11 yıl sonra, kapı kapı dolaşarak bu kitabın basılmasını sağlıyor. Sonrasında gelen pek çok dile çevrilmeler ve Pulitzer Roman Ödülü... Toole biraz da o bahsini ettiği züppelere yem olmamış mı sizce de?


Okuduğunuz hiç bir karaktere benzemeyen, Oliver Hardy- Don Kişot- Thomas Aquinas karışımı olarak görülen Ignatius Reilly ile tanışmanızı öneririm :)

23 Şubat 2017 Perşembe

22 Şubat 2017 Çarşamba

NYX Liquid Suede Sandsorm


Merhaba
Bugün sizlere NYX Liquid Suede serisinden Sandstorm'u yazacağım. 


NYX ürünlerini son birkaç aydır her blogta görmek mümkün. Markanın bloggerlara öbek öbek yağdırdığı hediyeler sahnesinde biz gariplere de yorumlara güvenip kendimize uygun olanı almak düşüyordu ki ben seçimimi Sandstorm'dan yana yaptım.

21 Şubat 2017 Salı

NOTD: Üçgenler

Merhaba


Nail art işini o kadar özlemişim ki Ciate set ile yaptığım çalışmadan sonra dümdüz tırnaklar hiç içime sinmedi ve alıp bir kenara attığım özel ojelerle bir şeyler yaptım 👧

Zemin rengim burada uzun uzun yazdığım OPI My Very First Knockwurst. Tek başına kullanıldığında pek sade ve kibar görünmesinin yanı sıra, nail art için de harika bir zemin rengi.


Üzerine Color Club'ın Art Club serisinden Electric Universe ve Paisley Paradise ile üçgenler yaptım.
Art Club serisi, diğer ojelere kıyasla oldukça ince - uzun fırçalara sahip, desen yapabilme imkanı sunan özel bir seri. Kuruması çok hızlı. Renk skalası çok geniş. Bendekileri şurada yazmıştım.
Ortaya böyle bir şey çıktı :) Ben pek sevdim. Umarım sizlerin de hoşuna gider.

Sevgiler

17 Şubat 2017 Cuma

16 Şubat 2017 Perşembe

15 Şubat 2017 Çarşamba

Setna Yükseliyor - Lanetli Mezar / Christian Jacq

Setna Yükseliyor - Lanetli Mezar / Christian Jacq
Tür: Dünya Roman
Sayfa Sayısı: 288
Nemesis Kitap


Mısır Uygarlığı hakkında uzunca bir süredir okumak, genel kültür açısından bilgilenmek istiyor fakat nereden başlayacağımı bilemiyordum. Bu konu açılınca karşıma çıkan ilk önemli yazar ise Jacq oluyordu, meşhur Ramses serisi çoğu kitapkurdu gibi benim de listemde olsa da tükendikleri için hiç bir şekilde bulamıyordum. Bu yüzden Nemesis Kitap'tan çıkan bu yeni Jacq kitabı beni oldukça heyecanlandırmıştı.

14 Şubat 2017 Salı

13 Şubat 2017 Pazartesi

11 Şubat 2017 Cumartesi

10 Şubat 2017 Cuma

7 Şubat 2017 Salı

6 Şubat 2017 Pazartesi

3 Şubat 2017 Cuma

1 Şubat 2017 Çarşamba

Stila Lip Glaze Stick Orange

Merhaba


Stila Lip Glaze Stick serisi kalem formunda; ne parlatıcı, ne ruj olan farklı bir ürün. Bendeki rengin ismi ise 'Orange' İsmen her ne kadar portakal rengi beklentisi sunsa da aslen alakası yok. Neredeyse kırmızı bir mercan  diyebilirim. 
Rengini kolayca veriyor, bu özelliği ve kalem formu ile bir ruja benzese de; aşırı parlak (içindeki inci tanelerinden kaynaklı) ve yumuşak yapısından dolayı parlatıcıları anımsatıyor. Yapış yapış his bırakmıyor. Kalıcılığı orta. Dudakları asla kurutmuyor.


Elime sürdüğümde kırmızı-mercan duran renk, dudağımda daha çok pembe duruyor. Duruşu çok doğal, yüzümü daha aydınlık gösteriyor ve günlük kullanıma çok uygun.

Bu ürün hala var mıdır bilemiyorum ama Stila markasına Sephora mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Ürün Miktarı: 3,2 gr
Piyasa Fiyatı: 77 TL

Sevgiler