10 Mayıs 2017 Çarşamba

Sarı Duvar Kağıdı / Charlotte Perkins Gilman

Sarı Duvar Kağıdı / Charlotte Perkins Gilman
Tür:  Psikolojik Gerilim - Dram
Sayfa Sayısı: 115
Otonom Yayıncılık


  Bugün sizlere iki kere okuduğum harika bir kitaptan bahsedeceğim;
Sarı Duvar Kağıdı içinde 7 mini hikaye barındıran bir kitap. Kısa olsa da mesajları yoğun olan bu hikayelerden en çok Sarı Duvar Kağıdı'nı beğenmekle birlikte; Ben Cadıyken, Kulübecik, Keşke Erkek Olsaydım'ı da büyük bir merakla okudum. 

Bazı psikolojik sorunları yüzünden tedavi gören Gilman'ın kaleminden çıkan bu hikayeler, bir miktar feminizim bir miktar da psikolojik gerilim barındırıyor. Özellikle kitaba ismini veren hikaye, Gilman'ın tedavi sürecinde yaşadıklarına ayna tutan bir otobiyografi esintisinde.

Doktor tavsiyesi üzerine, kocasıyla birlikte dinlenmek için gittiği yazlık malikanede, eşinin baskısından uzak, gizlice yazı yazmaya ve kitap okumaya çalışan bir kadının, yavaş yavaş çıldırdığını; duvarları kaplayan sarı duvar kağıdı ile ilgili hissettiklerini hem gerilerek hem de toplumsal cinsiyet ayrımı konusunda verdiği ayrıntılarla okuyoruz.


“Gece, herhangi bir ışıkta, lamba, mum ya da alacakaranlık, en kötüsü de ay ışığında, parmaklık haline geliyor! Üstteki deseni kastediyorum; arkasındaki kadında düpedüz gözler önünde! Uzun zaman arkadakinin ne olduğunu anlayamadım, o alttaki belirsiz desenin. Ama şimdi kesinlikle biliyorum ki o bir kadın.”
 

 
Ölmeden önce okunması gerekenler listesinde yer alan kitap, bence de mutlaka okunmalı.
 
 
“Pencerelerden dışarı bakmak bile istemiyorum, orada sürünen bir sürü kadın var, çok hızlı sürünüyorlar.
 Acaba onlar da benim gibi bu duvar kâğıdından mı çıktılar?”
 
 
Sevgiler 

0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)