17 Mayıs 2017 Çarşamba

Guguk Kuşu / Ken Kesey


Guguk Kuşu / Ken Kesey
Tür: Roman-Kült
Sayfa Sayısı:
Turkuvaz Kitap


Önce filmiyle tanıştığım, kitabı olduğunu öğrenir öğrenmez de edinip okuduğum bir roman bugünkü konuğum: Guguk Kuşu.Kahramanımız Randle Patrick McMurphy, kuralları sorgulayan, farklı bir adamdır. Tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için, kendini akıl hastanesine kapattırır ve bir gün buradan çıkmanın daha kolay olacağını, bunu nasılsa başaracağını düşünerek hayatını idame ettirir. Fakat bu hastanedeki düzen ile arasında oluşup gün geçtikçe derinleşen uçurum, olayların planladığı gibi gitmesine engel olacaktır.

Bir akıl hastanesindeki -özellikle yeni adam McMurphy'nin gelmesiyle- aykırı dolayısıyla özgür olan kişilerle, onları sistemin bir parçası haline getirmeye çalışan yönetim arasındaki mücadeleyi ele alan kitap 1962 yılında yazılıp 1975 yılında filmleştirilmiş. Kariyerine bu filmle başlayan birçok ünlü oyuncuya ek, elbette ki en dikkat çekeni Jack Nicholson. Filmin aldığı 5 Oscar'ı da atlamamak lazım...''Bana öyle geliyor ki, herkes yaşamını, bir başkasının yaşantısını mahvetmek için kullanıyor.''''Bu dünya güçlünün dostum. Varoluşumuz, güçlünün güçsüzü yutarak güçlenmesine dayalı.''
''Tavuklar aralarından birinin üzerinde kan gördüler mi başına üşüşüp gaga atmaya başlarlar. Sonunda tavuğu paramparça ederler gagalarıyla. Kavga sırasında kan, birisine daha bulaşır. İlk zavallının işi bitince, sıra onlara gelir. Bu kez kanlanan üç-dört tavuk daha çıkar. Diğerleri onlar saldırır. Bir-iki saat içinde bir kümes dolusu tavuğun öldüğünü görmüşümdür. İnsanı tir tir titreten bir manzaradır. Buna engel omanın bir yolu var. O da tavukların gözlerini bağlamak...''Guguk Kuşu'nu hem okuyun hem izleyin derim ben.
Pişman olmayacaksınız 👍

Sevgiler

0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)