24 Şubat 2017 Cuma

Alıklar Birliği / John Kennedy Toole

Alıklar Birliği / John Kennedy Toole
Tür: Kara Mizah-Hiciv- Çağdaş Klasikler
Sayfa Sayısı: 419
Kırmızı Kedi Kitap


Alıklar Birliği, internette ölmeden önce mutlaka okunması gereken ve gelmiş geçmiş en klas kitaplar listelerinde olan bir roman. Böyle iddialı listelerde görünce, ben de okunacaklarıma eklemiştim, iyi ki de eklemişim.

Kahramanımız Ignatius, obur, aksi, tembel, bencil, her şeyden hoşnutsuz bir toplum düşmanıdır. Tabir-i caizse 'elalem' olgusunun hiç sevmediği tarzdaki bu adam, birtakım borçlardan dolayı iş bulup çalışmak zorunda kalır. Toplumda gayet normal olan, çarklardan biri olma durumu, Ignatius için oldukça zordur ve kahramanımız koyun misali her denileni yapmak yerine, oldukça farklı düşünce şekli, kişiliğinden ödün vermemesi ve davranışlarıyla kendini olmadık yerlerde bulup, olmadık sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır.'Anlaşılan günümüz işverenlerinin aradığı özel bir ahlaksızlık türünden yoksunum.'


Alıklar Birliği, farklı bir dile sahip. Yani karakterlerin farklı bir şivesi var. Ön sözde bu durum, hikayenin geçtiği New Orleans'ın arka sokaklarında gerçekte de bu şivenin konuşulması şeklinde açıklanıyor. Bu, benim hoşuma giden bir özellikti. Kitabın ortamına daha iyi dahil olmamı sağladı. 
'Hükümet için çalışanları tanımak kolaydır; öteki insanların yüzlerinin yerine onlarda tam bir boşluk vardır.'Buna karşın kitabın bazı yerlerinden tam verim alamadığımı da söylemeden geçemeyeceğim. Bunu bilgide boşluk olarak yorumlayabilirim. Yani; Amerikan tarihinde yer eden bir olayı bilmiyorsanız, romanın göndermelerinden pek bir şey anlayamıyorsunuz. Bunu 1-2 yerde yaşadım. Yine de genel bir kopukluk yarattı diyemem.Kitaptaki bir alıntı ise bana çok trajikomik geldi.

'Doğa bazen bir aptal yaratır, ama bir züppe her zaman insanın kendi eseridir. / Addison'

diyor Toole... 

Alıklar Birliği için hangi yayınevine gitse hayır yanıtı alan Toole, buna daha fazla dayanamayıp 32 yaşında intihar ediyor. Annesi, onun ölümünden ancak 11 yıl sonra, kapı kapı dolaşarak bu kitabın basılmasını sağlıyor. Sonrasında gelen pek çok dile çevrilmeler ve Pulitzer Roman Ödülü... Toole biraz da o bahsini ettiği züppelere yem olmamış mı sizce de?


Okuduğunuz hiç bir karaktere benzemeyen, Oliver Hardy- Don Kişot- Thomas Aquinas karışımı olarak görülen Ignatius Reilly ile tanışmanızı öneririm :)

2 yorum:

  1. Çok ilgimi çekti gerçekten listeme aldım. Yazarın trajik sonu da çok üzücü. Teşekkürler paylaşım için

    YanıtlaSil
  2. Ben teşekkür ederim. Umarım seversiniz :)

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)