21 Ocak 2017 Cumartesi

Heidi / Johanna Spyri

Heidi / Johanna Spyri
Tür: Dünya Klasik / Roman / Büyüklere Masallar
Sayfa Sayısı: 352
Arkadya Yayınları


Okuduğum ve pek sevdiğim kitapları yıllar sonra yeniden okumayı, bakış açımda neler değişmiş keşfetmeyi çok seviyorum. Bu amaçla, birkaç ay önce aklımda bir düşünce belirmişti. Ya çocukken okuduklarım? Şöyle, yetişkinler için olan versiyonlarıyla yeniden okusam, güzel olmaz mıydı? Harika olurdu :)


Hemen araştırmaya, hangilerinin tam metni var diye aramaya koyuldum. Bulabildiklerim oldu, bulamadıklarım oldu. Hatta Heidi için sahaflara bile gitmiş fakat eli boş çıkmıştım. Derken Arkadya Yayınları'ndan harika bir haber geldi: Büyüklere Masallar isimli yeni serileri ile çocuk kitaplarının yetişkin versiyonlarını sunacaklardı. Heidi de onlardan biriydi.


Öncelikle biraz kapaktan bahsetmek istiyorum. Ciltli, kumaş kaplamalı, çiçekli ve pastel tonlardaki bu kapak tasarımı harika olmuş. Serideki diğer kapaklar da bu tarzda ve hem bu uyumlu görüntüleri hem de manevi değerleri bakımından bence tam arşivlikler. Şahsen kendi minik hazinemde, bu seriye komple yer vermek istiyorum.


Heidi, hiç şüphesiz, çocukken hepimizin tanıştığı bir karakter. Kimimiz okumuşuzdur, kimimiz izlemişizdir. Temiz kalpli, masum, kıpır kıpır olan bu minik kız; teyzesi Detie tarafından yıllarca bakıldıktan sonra dedesi Alp Amca'yla yaşaması için İsviçre'nin Mayenfeld kasabasına getirilmiştir. Ve bu durum komşuları şaşırtıp dehşete düşürmüştür çünkü Alp Amca 'diğer insanlar' gibi değildir. Huysuz ve aksi olan bu yaşlı adam, çocuk yetiştirmekten ne anlar ki?

1880 yılında yazılmış olan Heidi her ne kadar çocuk kitabı olarak ele alınsa da bence daha çok; büyüdükçe çirkinleşen, büyüdükçe bazı şeyleri unutan yetişkinler tarafından okunması gerekiyor. 

Bir de devam kitabı var. Yakın bir zamana kadar varlığından bihaber olduğum 'Heidi Büyüyor' da artık okunacaklar listemde. Büyüklere Masallar serisi ise, bir başka klasik Pollyanna ile raflardaki hakimiyetini sürdürmeye devam ediyor.


6 yorum:

 1. Yeni duyuyorum seriyi, tam bir nostalji olacak anlaşılan :)

  YanıtlaSil
 2. Ne zaman benim oğlana trt çocuk açsam heidi denk geliyor oturup ben bile izliyorum çoğu zaman kitabını okumamıştım. Elimdekiler bitince bende alayım. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Ben de ayni dusunceyle Seker Portakali ve Polyanna'yi okumstum. Kesinlikle ayni kitaplari buyuyunce de okumanin etkisi cok baska :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şeker Portakalı'nı ben de istiyorum yeniden okumayı :) Kesinlikle ♡

   Sil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)