6 Ocak 2017 Cuma

Berlin Taş Şehir & Duman Şehir / Jason Lutes


Berlin Taş Şehir & Duman Şehir / Jason Lutes
Tür: Çizgi Roman
Marmara Çizgi

Nazi dönemi Almanya'sı her zaman ilgimi çekmiştir ve bununla ilgili kitap, makale ne bulursam okur; film, belgesel ne bulursam izlerim. Berlin çizgi romanı ise bunlardan biraz farklı çünkü kendisi sürecin nasıl ilerlediğini ve Almanya'nın Hitler'e evet deme pozisyonuna nasıl geldiğini anlatıyor.


1928 Berlin'indeyiz. Şehre yeni gelen sanat öğrencisi Marte Müller, gazetecilik yapan Kurt Severing ve ikisinin çevresindeki insanların yaşadıklarını güzel geçişlerle harmanlayan bir çizgi dizisi... Almanlar kendi ülkelerinde aç, sefil. Buna karşın Yahudiler oldukça varlıklı, olacakları seziyormuşçasına kimseye karışmadan kendi hallerinde yaşıyorlar. Günler böyle geçerken, olaylar gitgide renk değiştiriyor ve 1. Dünya Savaşı'nın olumsuz sonuçları bazı önemli dönüm noktaları ile birleşince, halk yavaş yavaş milliyetçi bir kişiliğe doğru yönleniyor, bölünüyor.Kitap 2 ciltten oluşuyor. Bazı yerlerde 3. cildinin de olduğunu fakat daha Türkçeye çevrilmediğini okusam da, bu durumu Marmara Çizgi'ye sorduğumda 'Lutes yazmadı ki çevirelim.' şeklinde çok şirin (!) bir cevapla karşılaştım. 


İlk kitap Taş Şehir 1928 Eylül'ünden 1929 yılı İşçi Bayramı'na kadarki süreci anlatırken, ikinci kitap olan Duman Şehir'de 1 Mayıs gösterileri ardından olanlar ve 2. Dünya Savaşı'na geçiş konularına değinilmekte. Ayrıca büyük olaylara gönderme niteliğinde olan birçok diyalog karakterlere işlenmiş ve inceden dokundurulmuş ki bence bu büyük bir ustalık.

Çizgileri çok güzel. Metinleri anlaşılır ve siyasi bir dönemi anlatmasına rağmen ağır değil. Sayfalar siyah-beyaz. 

Bu konulara ilginiz varsa ama bir romanda sıkıcı hale bürünmesinden çekiniyorsanız Berlin serisi sizin için çok doğru bir seçenek olacaktır. 


Sevgiler

2 yorum:

  1. Daha once hic duymadigim harika bir kitapmis 😮 bir dahaki kitap alisverisim icin kesinlikle aklimda olacak!

    YanıtlaSil
  2. Umarım severek okursun :)

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)