13 Ocak 2017 Cuma

Ben 2 / Alpay Erdem

Ben 2 / Alpay Erdem
Tür: Mizah
Sayfa Sayısı: 270
Mürekkep Basm Yayın

Merhaba

Seneler boyunca Uykusuz ve Penguen aldıktan sonra, mizah konusunda tarzımın ne olduğunu anlamış ve bu dergileri almayı bırakmıştım. Bunun yerine artık sadece sevdiğim mizahçıların kitaplarını edinecektim. Bu sebeple 'Ben' benim yıllardır beklediğim bir kitaptı çünkü en çok Alpay Erdem'in kalemini sevmiştim ve Ben 1'in üzerinden baya zaman geçmişti. 

Önce Tüyap Fuarı'nda satışa sunuldu. Tabii ben çıldırdım :) Her gün internet sitelerini kontrol edip stoka geldi mi diye bakıyordum ki sonunda Eganba'da ön sipariş yazısını görünce hemen aldım. Böylece kendisi, çıkar çıkmaz aldığım ilk kitap oldu.Alpay Erdem, doğal biri. Hobileri, gezileri, çocukluğu, yaşadıkları temalı kısa yazılar yazıyor. Tam bir hayvansever. Ve biliyorum ki bu postu okuyacak kadar da değer veriyor okuyucusuna. Peki yazılarını neden bu denli seviyorum? Çünkü bence gözlem yeteneği çok kuvvetli. Özellikle doğa içerikli yazıları, benim gibi apartman çocukluğu yaşayıp çok şeyi tatmamış bir insansanız ve 30 olmanın verdiği 'bazı konularda geçmişe dönüp değerlendirme yapma' moduna girmişseniz; hayatta kaçırılan tatları, kokuları, güzellikleri daha da geç olmadan yakalamanın peşindeyseniz daha bir anlamlı oluyor. 
-Ayrıca bknz: İnsanlardan ölümüne çekinen asosyal insanlar-

Ben ne zaman sıkılsam açar Ben'i okurum. (Şimdi baktım da 2009'dan beri okuyormuşum.) Alıntılar paylaşırım. Kimi yerlerde dakikalarca gülerim. Kimi yerlerde üzülürüm. Klişe olmasın ama kimi yerlerde de düşünürüm. Mizah, çoğu insanın aklına gelen 'salyalar saçarak gülmek' demek değil çünkü. Özellikle Alpay Erdem'in yazılarında çok zaman, yaşarken fark etmediğim, kaçırdığım, okuyunca 'Aa hakikaten öyle' dediğim, sonrasında benzer durumlarda daha dikkatli olduğum onlarca konu var. Diğer durumların çoğunda da 'Evet! Kesinlikle! Hay ağzına sağlık.' diyerek resmen kitapla konuşuyorum ki bu kısımlar genelde insanlarla ilgili gözlemlerini yazdıkları yazılar oluyor.


Alpay Erdem, yazmaya ek olarak stand up yapıyor. 2 Teker 1 Yer isimli bir gezi programı da vardı.  Yazılarına ise haftalık Uykusuz dergisinden ulaşabilirsiniz. Aşkı Özlem'i, kedisi Venüs, turnelerine de götürdüğü kuşu Ballı, minikcik oğlu Hazar Boy ile ilgili anlatıyor da anlatıyor. 
Ben ise Ben 3'ü bekliyorum :) Ve elbette bir fuar ya da sahnesinde kitaplarımı imzalatmayı...


Sevgiler


2 yorum:

  1. Bu kitabi daha once duymadigima inanamiyorum! fotograflarda paylasilan sayfalari okuyarak bile kitabi cok begendim, alip okumak icin sabirsizlaniyorum!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok sevindim beğenmenize :) Şimdiden keyifli okumalar ♡

      Sil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)