2 Ağustos 2016 Salı

Madam Bovary / Gustave Flaubert

Madam Bovary / Gustave Flaubert
Tür: Çizgi Roman
Sayfa Sayısı: 34
NTV Yayınları


NTV'nin çizgi roman dünya klasikleri serisini beğeniyor, buldukça alıyorum. Daha önce bu seriden Dava'yı okumuştum. İkinci olarak da Madam Bovary'yi okudum.


Madam Bovary aslında 431 sayfalık bir kitap. Ama tabi çizgi romanı oldukça özet hali. Ayrıntı barındırmasa da verilmek istenen mesaj mevcut. 


Emma, taşrada yaşayan ve okuduğu kitaplardaki aşkı arayan genç bir kızdır. Bir gün, babasını tedavi etmek için gelen Doktor Charles Bovary'e aşık olur. Bundan sonraki yaşadıklarını, okuduklarına hiç benzetemeyen Emma, günden güne hayatının karanlık koridorlarında ilerlemeye devam edecektir.

Bir genç kızın özel hayatını gözler önüne seren roman; diğer yandan bazı toplumsal yanlışlıklara, yerini hiç hak etmeyen yalancı insanların ulaştığı mevkilere de değinmiş.


Çizgi romanın sayfa kalitesi, çizimleri ve en önemlisi çevirisi oldukça başarılı. En çok arka sayfalardaki ekstra bilgileri beğendim. Bu kısımda yazar Flaubert'in biyografisi, yazı tarzı, diğer eserleri, Madam Bovary eserinin analizi ve dikkat edilmesi gereken kısımları, eserin aldığı tepkiler, romanın geçtiği yıllarda Fransa'daki siyasi ve sosyal yaşam ve açıklamalı bir sözlük var. Bence bu bölüm çok yardımcı, bilgilendirici ve akıllıca olmuş.

Çizgi roman versiyonları, klasiklere başlamak isteyen fakat gözü korkan kişiler için güzel bir seçenek. Ben şimdi bir de roman halini edindim mesela :)

Sevgiler

0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)