9 Ağustos 2016 Salı

Alışveriş Postası: Belki Kitabevi

Merhabalar.
Bugün sizlere ne yazık ki beni pek mutsuz eden bir kitap alışverişinden bahsedeceğim.

Belki Kitabevi'ni yaz sonunda keşfetmiş, anında favoriler listeme almıştım. Çünkü burası fiyatları çok çok uygun olan, atmosferi müthiş, düzenli bir sahaftı. Hatta şurada ilk birkaç alışverişimi bir arada yazmıştım.

İzmir'e gelince, soluğu yeniden burada aldım ve fiyatlarının aşırı uygunluğundan emin olduğum için, hiç sormadan, bu da olsun bu da olsun diyerek torbalarımı doldurdum.Şimdi bu kısma bir virgül koyup aldıklarıma geçelim :)


Beyaz Geceler, korkmamak adına incelerden gittiğim bir Dostoyevski kitabı. Fiyat yazılmamış.
Yüzyıllık Yalnızlık*
İnsancıklar*
Geceyarısı Çocukları*
Acı Çikolata, her yerde karşıma çıkınca merak eder olmuştum. Fiyat yazılmamış.
Yüzbaşının Kızı, yakın arkadaşım önerince pek merak ettim, 6TL.
Günlükler, Sırça Fanus'tan sonra pek sevdiğim bu yazarın diğer kitaplarını da edinmekteyim, 36 TL.
Madame Bovary, çizgi romanından sonra orijinal versiyonunu da okumak istedim. Jelatinli olduğundan fiyat yazılmamış.
Çıplak Şölen, çekinsem de sonunda aldım. Fiyat yazılmamış. 
Deniz Feneri, Woolf çok sevdiğim ve kitaplarını bir bir edindiğim bir diğer yazar olduğu için benimle. Jelatinli olduğundan fiyat yazılmamış.


Şimdi, sahaflara gidenler bilirler ki iç kapağa fiyat yazılmıştır ve ödemeniz onun üzerinden olur. Yukarda da iç kapaktaki fiyatları yazdım. Çoğunda bir şey yazmıyor ama Günlükler'in 36 lira olması, beni kuşkulandırınca bir de İdefix'e bakmak istedim.

İdefix sitesinde bu 10 kitabın fiyatı: 175 TL
Ben ise bu 10 kitabı 150 liraya aldım. 

Bunlardan yanına yıldız koyduklarımı bandrolsüz çıktıkları için iade ettim. 2000 yılından önce bandrol sisteminin olmadığını, o yüzden kitapların bandrolsüz olduğunu, aslen asla korsan olamayacağını söylediler. Doğrudur, bu konuda öyle çok bilgim yok. Yine de içime sinmediği için vermek istedim ve iadede sorun yaşamadım. 
Kalanların İdefix fiyatı: 101 TL
Ben ödedim 100 TL.

Şimdi, burada kesinlikle kimsenin kalbini kırmak,  ne bileyim işini bozmak istemem ama bu alışveriş kesinlikle bana uymadı ki ben bu kitapları bir de yaşadığım şehre taşıyacağım/kargolayacağım. Yine 'Günlükler' üzerinden gidersem, sıfırının 24 TL olduğu, üstelik de evime kadar gittiği bir kitabın ikinci eline 36 lira verip bir de taşıyacak olmak benim 'hesaplı' kategorime hiç uymadı. 
 Seçimlerimin bir kısmı baya eski, sararmış yapraklı olsa da jelatinlilere kanalize olup, sıfırlar diyerek kendimi avutuyorum, bilemiyorum, sanki ben kazık yedim, öyle hissettim :) Takdir sizin.

Belki Kitabevi, Alsancak'ta. Güzel arşivi ve inceleme rahatlığı için gidin görün, güzel vakit geçirin. Belki sizin şansınız daha yaver gider ;)

Sevgiler

1 yorum:

  1. Ya cidden üzüldüm sana :( Kitap alışverişleri biraz başımızı döndürüyor açıkcası. Hadi şunu da alayım bu da olsun derken bir bakmışız bayağı girmiş :D o yüzden alırken hep bir elimde de internet satış fiyatları oluyor her zaman benim. Neyse moral bozmak yok, keyifle okursun umarım :)

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)