21 Temmuz 2016 Perşembe

Çavdar Tarlasında Çocuklar / J. D. Salinger


Çavdar Tarlasında Çocuklar / J. D. Salinger
Tür: Dünya Roman
Sayfa Sayısı: 200
Yapı Kredi Yayınları


Çavdar Tarlasında Çocuklar, uzun zamandır karşıma çıkan fakat ertelediğim bir kitaptı. Biraz da çekindiğimden, önce arkadaşımdan ödünç alarak başladım okumaya fakat o kadar beğendim ki henüz bitirmeden bir tane de kendime aldım ve kitaplığımda da olmasını istedim.

Kitap, Holden'ın okuduğu yatılı okuldan kovulmasını ve sonrasındaki 3 gününü anlatıyor. Holden biraz küfürlü, biraz asi; öğretmenleri, arkadaşları ve takıldığı kızlarla olan ilişkileri biraz sorunlu olan bir çocuktur. Çoğu kişi onu 'problemli' olarak görse de o sadece farklıdır. 


Okuduğum kitaplarda elbette gözüme kestirdiğim, biraz daha sevdiğim ve ısındığım karakterler oluyor. Ama bir süre sonra isimlerini de kişiliklerini de unutuyorum. Oysa ki Holden, bunların tam tersine, okuyalı aylar olsa da aklımdan hiç çıkmadı. İnsanların gerçek yüzünü bilen, düzene uymadığı için dışlanan, öfkesi ve bozuk ağzı ile sert görünen ama içten içe çok duygusal olan bu çocuk beni derinden etkiledi. Kitabın dili de sanki Holden sizinle birebir konuşuyormuş gibiydi. Arada, başka karakterler ile girdiği diyaloglar sonunda, size dönüyor ve 'Doğrusunu isterseniz, bu konuları ona neden açtığımı bile bilmiyorum.' diyor örneğin. Sanki siz de oradaymışsınız gibi, sanki sizin orada olduğunuzu ve o ana tanıklık ettiğinizi biliyormuş gibi...Kitap, Amerika'nın bazı bölgelerinde günümüzde bile yasaklıymış. Buna karşın yine Amerika'da en çok okutulan kitapmış. Ayrıca "Ölmeden Önce Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar" ve "30 Yaşına Gelmeden Önce Okunması Gereken Kitaplar" listesinde yer alan kitap, "En iyi ve en ikonik 100 giriş cümlesi" ve "En iyi 101 kapanış cümlesi" listelerinde üst sıralarda yer alıyor. 
Okumak için daha fazla ertelemeyin derim.

Sevgiler

0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)