28 Haziran 2016 Salı

Sırça Fanus / Sylvia Plath


Sırça Fanus / Sylvia Plath
Tür: Dünya Roman - Dram - Psikoloji
Sayfa Sayısı: 256
Kırmızı Kedi YayıneviSırça Fanus, yorumlarından dolayı alsam mı almasam mı ikilemine çok fazla düştüğüm bir kitaptı. Sonra, internette bir alıntısıyla karşılaşınca, hemen, okunacaklar listeme çıkmamak üzere bir giriş yapmıştı.

Tek tutkusu yazmak olan Esther, New York'ta önemli bir moda dergisinde çalışmaktadır. Hayallerinin, beklentilerinin ve karşısına çıkan fırsatların çokluğu karşısında yaşadığı bir çöküş ile kafası karışan ve kendini tam bir karmaşanın içinde bulan Esther, kimlik arayışının peşinde kim bilir nerelere sürüklenecektir.


Sylvia Plath, yazmaya şiir ile başlayan, ağır bazı ruhsal bozuklukları nedeniyle hayatı boyunca zorluklar çeken, en sonunda da intihar eden bir yazar. Sırça Fanus ise, kendi hayatından bolca ayrıntılı kesit barındıran bir çeşit otobiyografi. Hal böyle olunca, oldukça karamsar bir kitap Sırça Fanus. Karamsar ve depresif... Bunun dışında kitapta elbette yine Plath kişiliğinden bir esinti olarak feminizim de bulunmakta.


Yazarın, kitabın kahramanı Esther aracılığı ile anlattığı iç fırtınalarının kimisi bana çok tanıdık geldi. Hissettiğim fakat anlatamadığım bazı şeyler harika betimlemeler ile sunulmuş. Derinden etkilendim, çok beğendim, Plath ile arkadaş olup saatlerce onu dinlemek istedim... Sırça Fanus, kesinlikle, benim için çok değerli bir kitap oldu.Bu tarz romanları sevmiyorsanız, belki size fazla karartıcı gelebilir ama bence ne olursa olsun kendini böylesine kanıtlamış olan bu kitaba (Ölmeden önce okunması gereken 1001 kitaptan biri.) ve bu yazara bir şans vermelisiniz.

Sevgiler


7 yorum:

 1. Yorumlardan dolayı bu kitaba soğuk bakıyordum. Bu yorumdan sonra kitabı direk sepetime attım :D Çok güzel yazmışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Umarım beğenirsiniz, daha da mutlu olurum ♡

   Sil
 2. rafta sürünüp duruyordu, attım yatağımın başucuna (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sürünmesin, kıyamam :(
   Keyifli okumalar olsun. Umarım seversin ♡ :)

   Sil
 3. Sylvia Plath okumak istiyordum ama bununla mı başlasam ki acaba? Kararsız kaldım...

  YanıtlaSil
 4. Başka kitabını okumadığım için karşılaştırma yapamam ama kendim bu seçimi şöyle yaptım:
  Yazarın zaten 5 kitabı var. Biri çocuk kitabı. Onu, yazarı tanımak için (biyografisinden etkilenmiştim.) doğru bir kategori olmaz diye düşünüp eledim. Diğeri şiir kitabı. Onu da şiir sevmediğim için eledim. Kalan ikisi de 404 ve 540 sayfa olunca, başlangıç için ağır gelir diye düşündüm ve Sırça Fanus'da karar kıldım. Bunda, dediğim gibi internet yorumlarının da faydası oldu. Şimdi Günlükler'i edinmek istiyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Güzel bir eleme yapmışsın heheheh :) Bende bu çizgide gidebilirim sanırım.

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)