23 Haziran 2016 Perşembe

Kuşku Mevsimi / Stephen King

Kuşku Mevsimi / Stephen King
Tür: Gerilim - Dram
Sayfa Sayısı: 424
Altın KitaplarKuşku Mevsimi, favori yazarlarımdan olan King'in 3 farklı uzun öyküsünü barındıran bir kitap. 
Bunlar:
Yetenekli Öğrenci 

Todd Bowden yakışıklı, iyi bir aileye sahip, başarılı bir çocuktur. Todd bir gün, yakın zamanda dikkatini çeken bir adamın, Arthur Denker'in kapısında bulur kendini. Denker, söylediğine göre sadece yaşlı bir adamdır ve Todd onu rahat bırakmalıdır. Fakat Todd bunun bir yalan olduğunu bilmektedir ve korkunç gerçeğin günden güne su yüzüne çıkmasını sağlayacaktır. 

Yetenekli Öğrenci, bir psikolojik gerilim hikayesi. Aynı zamanda filmi de bulunuyor. Orijinal ismi Apt Pupil ve izlediğim günden beri en sevdiğim filmler listemde. O yüzden bir de okumak, benim için oldukça keyifliydi.


Esaretin Bedeli

Bu isim elbette ki kimseye yabancı gelmeyecektir. IMDB listesinde senelerdir 1 numarada yer alan film için, gelmiş geçmiş en iyi film demek abartı değil. Kendisinin bir King hikayesi olduğunu ve kitabının da bulunduğunu ise çoğu kişi bilmez. İşte bu hikaye de Kuşku Mevsimi kitabında bulunmakta.

Kızıl, Shawshank Hapishanesi'nde yatan bir mahkumdur. Herşeyi bulan adam olması, onu birçok kişiyle tanıştırmıştır ki bu kişilerin sonuncusu düzgün görünümü, sessiz tutumu ve zeki konuşmaları ile kendini gösteren Andy Dufresne'dir. Aslen bankacı olan Andy'nin hapishane günlerine şahitlik edip günden güne onun en iyi arkadaşı haline gelen Kızıl, beraber geçirdikleri yılları, büyük bir sırrı ve dostluklarının eriştiği yeri anlatıyor bizlere...


Solunum Metodu

Bir çeşit öykü içinde öykü gibi... 
Doğu 35. Cadde'deki 249B numaralı kahverengi tuğla binada, her perşembe toplanan bir grup vardır. Centilmenler Kulübü olarak adlandırılan bu kulüp, çoğunluğu yaşlı ama hoş ve içkiden anlayan insanlardan oluşmaktadır. Zaman zaman anlatılan hikayelerin en güzelleri ise Noel Gecesi'ne saklanmaktadır. Alkolün etkisi ve ortamın loşluğu ile artan gerilim, üyelerden McCarron'un anlattığı Solunum Metodu hikayesi ile zirveye ulaşacaktır.


İnsanın bir kapının kapandığını anlaması için çarptığını duymaya ihtiyacı yoktur.


İnsan, sıcak olan tarafa geçtiğinde bir kapı ne kadar da farklı duruyordu.


Size bir olayın can yakacağı söylenirse, canınız yanar.

*

Kuşku Mevsimi'ni bir bütün olarak değerlendirdiğimde King'in açık ara farkla en çok sevdiğim kitabı olduğunu söyleyebilirim. 

Keyifli Okumalar

1 yorum:


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)