16 Haziran 2016 Perşembe

Aile Mutluluğu / Lev Nikolayeviç Tolstoy

Aile Mutluluğu / Lev Nikolayeviç Tolstoy
Tür: Dünya Klasik
Sayfa Sayısı: 188
İletişim YayınlarıAile Mutluluğu, Tolstoy'un, 1856 yılında Valeria Arseneva isimli bir genç kız ile yaşadığı aşk hikayesini anlattığı bir roman. Tolstoy kendisini Sergey karakteri ile açıklarken, Valeria da Maşa ismiyle çıkıyor karşımıza. Maşa, ailesinin ölümünden sonra, babasının arkadaşı olan Sergey ile dostluk ilişkisinden farklı yönlere kayan bir konuma geçmiş; sahip oldukları ve kişiliği arasında ilişkisinin farklı bir boyutunu keşfe çıkmıştır.Kitabın genel havası sakin. Yani öyle bol aksiyonlu olaylar silsilesi yok. Daha çok, zamanla değişen kişilikler ve yine zamanla değişen bakış açıları üzerine ilerleyen durgun bir kitap. İşin bu noktasının altında yatan çok derin anlamlar bulunmakla birlikte en net mesaj: özellikle aile mutluluğunun neye bağlı olduğunun açıklanması. 


Anna Karenina ile birçok benzer noktası olduğu düşünülen kitap, Tolstoy başta olmak üzere çoğu insan tarafından beğenilmemiş. Hatta Tolstoy bu kitabını yok etmeye bile çalışmış. Bunun altındaki nedenler uzun bir analiz şeklinde, önsöz olarak kitapta veriliyor. Bir de sonsöz var ki burada da kitapta, neyin ne amaçla yazıldığı, neyin neyi ifade ettiği güzelce açıklanmış. Bunların bazıları sadece birer fikirken bazıları birebir Tolstoy'un mektuplarından alıntılar şeklinde ve çok yararlılar. Yine, ilk sayfalardaki fotoğraflar ve dönem hakkındaki bilgiler de çok hoşuma gitti. Bunların varlığı romanı çok çok daha iyi anlamamı ve hissetmemi sağladı.Bu kitabı merak etmemin sebebi, çok sevdiğim Into The Wild filminde, adının, bir alıntıyla geçmesiydi. Alıntının filmdeki halini, kitaptakinden daha çok sevsem de merak ettiğime değdi. 
(Yukarıdaki fotoda kitap kısmını, buradaki videoda film kısmını görmektesiniz.)

Kesinlikle çok büyük bir keyifle, insanlarla olan ilişkilerimden sonuçlar çıkararak okudum. Klasikler için geç kaldığımı düşünüyordum ama okudukça anlıyorum ki kendi adıma daha erken okusaydım bu denli verim alamayabilirdim. Bu yüzden mutluyum.


2 yorum:

  1. Yalnız olmadığım için öyle mutluyum ki... Hâlâ Tolstoy okuyanımız,hatta okumakla kalmayıp güzelce yorumlayanımız var. Ne mutlu güzel insan :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için :) Blogta en az görüntülenen kısmın klasikler olmasına üzülüyordum ki yorumunuz geldi. Mutlu oldum ♡

      Sil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)