24 Mayıs 2016 Salı

İvan İlyiç'in Ölümü / L. N. Tolstoyİvan İlyiç'in Ölümü / Lev Nikolayeviç Tolstoy
Tür: Dünya Klasikleri
Sayfa Sayısı: 100
İş Bankası Kültür Yayınları


'Baylar!' dedi birden.
'İvan İlyiç ölmüş.'


Bu cümleler ile başlayan kitap, olayın sonunu başında veriyor aslında... İvan İlyiç'in ölüm haberini almaları sonucu dalınan düşüncelerle ve İvan İlyiç'in hayatı ile akıp gidiyor sayfalar. Evet, İvan İlyiç ölmüştür, peki ya insanlık?Kitabın ana teması elbette ki ölüm... Ölüm karşısında hissedilen o üzgünlüğün arkasında hangi düşünceler, hangi hisler gizlidir? Hiç düşündünüz mü? Tolstoy size bunları düşündürüyor.


Günümüzde bir filmde, dizide sık karşılaştığımız bu flashback mevzusuna, 1886 yılında yazılmış bir kitapta denk gelmek beni çok şaşırttı. Bu durum adeta, Tolstoy'un nasıl da çağının ilerisinde bir yazar olduğunu kanıtlıyor. Bu kitapta etkilendiğim ilk şey bu oldu. Sonrasında evliliğe, dostluğa ve mevkilere dair olan o cümleler beni benden aldı diyebilirim.


Okuduğum ikinci Tolstoy kitabıydı. 83 sayfalık bu kısa hikaye (Kitap, Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizini ile 100 sayfaya tamamlanmış.) çok güzel bir dönemime denk geldi ve hayatımda İvan İlyiç düşünceleri ile birebir örtüştürüp, daha iyi anlamaya başladığım insanlar olduğunu keşfettim. Kısa olmasına rağmen asla basit olmayan, karmaşık cümleler ile insanın kafasını bulandırmayacak durulukta, çağının çok ilerisinde bir kitap; gerçeklerin acımasızlığı ile çaresizlik, özlem, acı duyguları iç içe.

Sevgiler

0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)