18 Mayıs 2016 Çarşamba

İnsan Neyle Yaşar? / L. N. Tolstoy

İnsan Neyle Yaşar? / Lev Nikolayeviç Tolstoy
Tür: Dünya Klasikleri
Sayfa Sayısı: 101
İş Bankası Kültür YayınlarıBu aralar klasikleri daha fazla ertelememe ve düzgün çeviriyle okuma konusunda bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Çocukken okuduklarımın ise tam metin hallerinin peşindeyim. Bu amaç doğrultusunda, İnsan Neyle Yaşar benim Tolstoy'un kalemiyle tanışma kitabım. Öneri almam ve içinde 6 mini hikayenin bulunması bu seçimimde elbette ki çok etkili oldu. 

Kitapta, dediğim gibi 6 mini hikaye yer alıyor. İlk hikaye kitaba da ismini vermiş. Bunlar;Hikayelerin genel konusu; insan sevgisi, iyiliğin kazandırdıkları, güzel ahlak, en temelde ise tasavvuf ve Tanrı sevgisi. Buna karşın her hikayede ayrı bir mesaj yer alıyordu. Ne ekersen onu biçersin, Ne oldum değil ne olacağım demeli vb şeklinde... Bu noktada çok şaşırdığımı belirtmem gerekecek. Tolstoy hayranları, lütfen bana kızmasınlar ama ben bu kitapta biraz 'Tolstoy, katıksız bir tasavvuf yazarı mıymış' dedim. (Tabi sonra İvan İlyiç'in Ölümü'nü okuyunca bu sorumu kendi kendime yanıtladım, o ayrı.) Ama İnsan Neyle Yaşar benim için televizyonda yayınlanan dini diziler gibiydi. Sevmedim mi? Çok sevdim. Sadece beklediğim bu olmadığından, çok şaşırdım.


En çok beğendiğim hikayeler: 'İnsan Neyle Yaşar?' ve 'İnsana Çok Toprak Gerekir Mi?' oldu. Bunlar benim için gerçekten etkileyiciydi.


Hayatın hızına ve karmaşasına, sıkıntılı insan ilişkilerine bir mola verip; kendinizi keşfetmek, ruhunuzu törpülemek, daha sakin daha anlayışlı biri olmaya çalışmak için güzel bir seçenek İnsan Neyle Yaşar. Kesinlikle tavsiyemdir.

0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)