13 Mayıs 2016 Cuma

Bebek - Rosemary's Baby / İra Levin


Bebek - Rosemary's Baby  / İra Levin
Tür: Korku
Sayfa Sayısı: 365
Altın Kitaplar
Bebek, diğer adıyla Rosemary'nin Bebeği 1968 yılından bir korku filmi. Eminim ki ya izlemiş ya da bir yerlerde denk gelmişsinizdir ve bu isme aşinasınızdır. Film olan kitaplara ayrı bir ilgim olduğundan, birkaç sahaf gezimi sonucu elde ettiğim bu kitabı bir solukta okudum.

Kahramanımız Rosemary, oyuncu eşi Guy ile birlikte yeni bir eve taşınır. Aile dostları Hutch, onları bu ev hakkında uyarsa da çift ona kulak asmaz ve yeni evlerini heyecanla döşemeye girişir. Rosemary'nin hamile kalmasıyla günden güne garipleşen bu yeni hayat, Rosemary'ye 'güven' konusunda ağır bir ders verecektir.


Kitap, bu denli eski olunca bazı kelimeler beni biraz rahatsız etti. Fiyat yerine fiat denmiş mesela. Yine diğer birçok kelime günümüz kullanımına kıyasla yanlış; mısın-misin, de-da yazılımları problemli. Buna karşın elimden bırakacak kadar boğmadı beni. 

Korkunç muydu? Bence değildi. Paranormal olaylardan, ruh hastası katillerden ziyade; insanın karanlık yüzüne ağırlık verilen bir hikaye olduğunu söylemek daha doğru. 

Kitabı mutlaka arayın, tarayın, bulun ve okuyun diyemem. Bu kadar eskileri okumak herkesin sevebileceği bir şey değil, farkındayım. Ama diğer yandan 1967 yılında yazılıp Türkçeye 1971 yılında çevrilmiş bir kitap 2016 yılında bile keyifle okunabiliyorsa bu kitapta başarılı ve güzel bir şeyler var demektir.

Sevgiler

1 yorum:

  1. Bence de hem filmi hem kitabı güzeldi, merakla çevirtiyordu sayfalari...:)

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)