20 Nisan 2016 Çarşamba

Gittim gördüm: 21. İzmir Kitap Fuarı

Merhabalar. 
Bu hafta İzmir'de Kitap Fuarı haftası. Ben de orada zaman geçirmeye bayılıyorum :) 
Hazır fuar hala devam ederken gitmeyi düşünenler  ya da gidemeyip seyrine bakmayı isteyenler uzunnn bir yazıya hazır mısınız?

Çekimler, ikinci kere gittiğim güneşli bir salı gününden. 

İlk durağım sahaf bölümüydü. Elimde listemle her sahafa uğradım. Umudunuzu kaybetmeyin!* cümlesiyle ayrıldım.


Sahaf bölümü derya deniz... Ya bir gününüzü ayırıp rafları inceleye inceleye vakit geçireceksiniz ya da belli bir listeyle gidip listenizdekileri bulmaya çalışacaksınız. Aksi durumda, her sahaf çok dolu dolu olduğundan verim almanız oldukça zor olacaktır.Fiyatlar makul. Örneğin King'in kitapları 10 TL, kimi kitaplar (Yaprak Dökümü bulmuştum.) 5 TL.  Tabi baskısı bitmiş olan kitaplarda fiyatlar 20-25-30 TL şeklinde artıyor.


Çok daha eskilerle ilgileniyorsanız fiyat daha da artıyor. Örneğin Osmanlıca bir Çalıkuşu istiyorsanız 180 TL gözden çıkarmanız gerek.
Buna karşın biraz bilinçli olmak lazım lakin baskısı olan kitapları baskısı yok deyip satmaya da çalışıyorlar. Örneğin Porno için 30 TL fiyat verdiler ama kendisi şuan Siren Yayınları'nda 16 TL. Çevirmenleri de aynı.


Sahaflar bölümünü bitirdikten sonra yayınevleri bölümüne geçiş yaptım.

Klasikleri çizgi romanlaştıran NTV Yayınları'nda görseldeki klasikler 5 TL iken, diğer klasikler %50 indirimdeydi. İnternet fiyatıyla ne yazık ki 1-2 TL oynuyordu.Buna karşın internette 8-20 TL arasında değişen Buffy serisi ile 6-16 TL arasında değişen Corto serisinin 3 TL olması mükemmel bir indirimdi.Ne yazık ki çoğu yayınevinde fiyatlar internet ile aynıydı. Hatta kimi kitaplar internet fiyatından daha pahalıydı!


Domingo Yayınları'nın 1000 Nokta ve Büyük ... Gizli Hayatları serilerinde tekli alımda 15 TL, ikili alımda 25 TL, üçlü alımda 35 TL gibi güzel bir kampanya vardı.


Pegasus'un Mutluluk Seti için de fiyat 1,5 TL daha hesaplıydı.


Ayrıntı Yayınları'nın bazı kitapları sudan ucuzdu ama üzülmeyin, kendi sitelerinde de aynı fiyatta satıştalar :)Martı YayınlarıGo Kitap


Uykusuz ve Penguen, her zamanki gibi renkliydi.

Gözüme takılanlar bu şekildeydi. Aklımda kalanlar için cumartesi günü yeniden gideceğim kısmetse. 
Aldıklarım ise yeni bir yazıda sizlerle olacak ^_^

Sevgiler

2 yorum:

  1. Ay ne güzel oldu, resmen gezmiş oldum fuarı! Yalnız, fuar fiyatlarının uygun olmaması gerçekten dikkat çekici, halbuki almak için iyi motivasyon oluyor indirimler ve daha uygun fiyatlı ürünler... biz en son bir kaç sene önce Çınar'la gitmiştik Ankara'da kitap fuarına. Tabii çocukla olunca hep çocuk kitabı standlarında dolaşmıştık ve Çınar çook iyi vakit geçirmişti. Rüzgar biraz daha büyüsün, bir tur da onunla yaparız. Daha sonra artık sıra kendimize gelir herhalde :) Aldıklarını güle güle oku, sevgiler!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çoçuklara öncelik tabi :) Teşekkür ederim ♡

      Sil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)