29 Ocak 2016 Cuma

Schindler'in Listesi / Thomas Keneally

Schindler'in Listesi / Thomas Keneally
Tür: Tarih - Roman
Sayfa Sayısı: 544
Ephesus Yayınları


Schindler'in Listesi bir süredir baskısı olmaya kült kitaplardan biriydi ki Ephesus Yayınları bizi kavuşturdu.
Kitap, Yahudi Soykırımı döneminde yaşananları ve o günlerde binlerce Yahudi'nin hayatını kurtaran Oskar Schindler'ı anlatıyor.

Olaylar, birebir yaşayan kişilerin anlattıkları baz alınarak kitaplaştırılmış. Kimi isimler saklı olsa da saklanmayan en önemli isim elbette ki Oskar Schindler. 

Alman bir Katolik olan Oskar, 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan o kara günlere olan cevabını, kendi fabrikasında çalıştırmak için toplama kampından kaçırdığı Yahudiler ile veriyor.


"İnsanlar, en ufak ihtimallere bile karşılık verirlerdi. Bu ihtimal, uzakta, kilitli kapılar ardında duruyor ya da dilsiz duvarların arasından hızla geçiyor olsa bile..."


Kitap, biyografi - belgesel tadında. Bu kelimeler başta size korkutucu gelebilir ama insanlık tarihinin en büyük olaylarından birini tüm çıplaklığıyla göz önüne serdiği için mutlaka okunmalı diye düşünüyorum. Tüm tarzları okusam da korku-gerilim kitaplarını bir doz daha fazla seven biri olarak ben, bu kitapta yepyeni bir gerilim türü ile tanıştım diyebilirim: katıksız dehşet.


"Kader, sonu olmayan bir halat değildi. Kader bir parça elastikten ibaretti. Ne kadar büyük bir hızla ilerlersen, o kadar şiddetle geri teperdin."


''İnsanlar bunca zahmete katlandıkları zaman onları hayal kırıklığına uğratmak daha kolaydı.''


''Her kim bir hayat kurtarırsa, bütün dünyayı kurtarmış sayılır.''


''...tarihte tehdit altında kalmış olan milletler, genellikle başlarından geçen katliamlardan önceki nüfuslarını katlayarak yeniden çoğalmışlardı ve Yahudiler için de aynı durum geçerli olacaktı.'

Yahudilerin başta ufak ve önemsiz gibi görülen kanunlarla ötekileştirilmesi, sonraları sadece belli bölgelerde yaşamalarına izin verilmesi, birbirlerine düşürülmesi, yok edilmelerini ve Schindler'in bazı hayatlara bir güneş gibi doğmasını anlatan bu kitap sizi derinden etkilerken bazı şeyleri de sorgulamanızı sağlayacak.


Not: Kendisinin bir de Steven Spielberg tarafından çekilmiş bir filmi var ki o da kesinlikle izlenmeli.

Sevgiler

3 yorum:

 1. Canım daha önce dediğim gibi fazla gerilime gelemiyorum ben :( bunun filmini izlemek istesem de beni yakından tanıyan arkadaşlarım izlememem konusunda uyarmıştı beni. Kitabı filmle karşılaştırınca nasıl?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı. Hatta anlatım daha ayrıntılı diyebilirim. Sonuçta olay belli, ne yazık ki mutlu edici olamıyor filmi de kitabı da :(

   Sil
 2. Filmi en sevdiğim filmler listesinde rahat ilk 5te yer alır ama işin ilginci kitabı olduğundan haberim bile yoktu sayenizde oldu teşekkürler:)

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)