4 Ocak 2016 Pazartesi

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları / Ransom Riggs

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları / Ransom Riggs 
Tür: Fantastik, Gizem
Sayfa Sayısı: 360
Sayfa6 Yayınları

Tim Burton filmini çekmeden okuma listemden silmek istiyordum ki başardım! 
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları'nı nihayet okuyabildim.Konusu:
Kahramanımız Jacob, dedesi Abe ile çok iyi anlaşmaktadır. Onun anlattığı hikayelere, gösterdiği gizemli fotoğraflara inanan küçük Jacob; yaşı ilerledikçe bunların birer uydurma olduğuna karar verir.  Ta ki o sıra dışı güne kadar.. Dedesinin anılarının peşinden gizemli bir adaya ve terkedilmiş bir yetimhaneye giden Jacob, keşfettikleriyle hayatında yepyeni bir sayfa açacaktır. 


Bu kitabı nedense hep korku, gerilim diye düşünmüştüm. Ama kendisi fantastik türde. Bu durum bende başta bir hayal kırıklığı yaşatmış olsa da sayfalar ilerledikçe bu durum yok oldu. Çünkü karşımda aşırı gizemli ve su gibi akan bir kitap vardı.


Yine de konudan çok kitaptaki fotoğraflarla ilgilendim diyebilirim. Kitapta, yazarın kendi arşivi de dahil birkaç kişinin arşivinden aldığı eski fotoğraflar var. Elbette kimisiyle oynanmış ama çoğunun gerçek çekim olması kesinlikle çok etkileyici. Hikaye ile bağdaştırılıp ilgili sayfalara eklenmişler ve okuyucunun kitaba yoğunlaşmasını sağlıyorlar.

Benim okuduğum Sayfa6 Yayınlarından çıkan hali. Herhangi bir çeviri - yazım hatası görmedim. Güzeldi. Yalnız kitap artık İthaki Yayınları'ndan çıkıyor. Bir bildikleri vardır diye düşünsem de neden kapağı değiştirmemişler anlayamadım.

Yakında film versiyonu ile sinemalarda olacak olan bu hikayeyi, kesinlikle bir de izleyeceğim.


Mutlu Seneler

3 yorum:


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)