25 Kasım 2015 Çarşamba

Halka / Koci Suzuki

Halka / Koci Suzuki
Tür: Gerilim
Sayfa Sayısı: 316
Doğan Kitap


Bugün sizlere, özellikle gerilim filmlerini çok sevenlerin mutlaka izlediğini düşündüğüm bir filmin kitabından bahsedeceğim: Halka.


Gazeteci Asakava, bir süre önce esrarengiz bir şekilde ölen dört gencin hikayesini araştırmaktadır. Üstelik bu gençlerden biri de eşi Şizu'nun yeğenidir. Araştırması ilerledikçe bilinmezliğe gömülen Asakava, bu gizemden sevdiklerini hatta kendini kurtarabilecek midir?


Halka; gizemin sürekli tavanda olduğu, sürükleyici, yer yer insanın içine ciddi anlamda daralma/sıkıntı/heyecan salan bir kitap. Özellikle bahsi geçen kasetteki görüntülerin anlatıldığı bölüm, sanki kasedi gerçekten izliyormuşsunuz gibi bir etki bırakıyor. Oldukça başarılı.


Filmiyle karşılaştırmalı bir yorum yapacak olursam, genel hatlar aynı olsa da ayrıntıların farklı olduğunu söyleyebilirim. Öyle televizyondan olur olmaz çıkan bir kız yok mesela kitapta. Olaylar daha sağlam ve açıklayıcı doğaüstü özelliklere dayandırılmış. 


Filmin bir de Japon versiyonu var. Ben Japon filmlerini sevmediğimden midir bilinmez, o versiyonunu hiç sevmedim. Durgun, arada çok basit bir şeye aniden verilen panik tepkileri, sonra yine aniden durgunluğa dönüş... Üstelik kitabı da pek yansıtmıyor. Bence, izlemeseniz de olur.


Çok rahatsız olduğum bir noktaya değinirsem de: ah o Japonca isimler... Kadın mı erkek mi bir yer ismi mi dağ ismi mi, cümle tamamlanana kadar kesinlikle anlaşılmayan; hatta bazen cümle tamamlansa bile anlaşılmayan durumlar mevcut. Buralar çok canımı sıktı. Örneğin şu paragraf:


Halka dört kitaplık serinin ilk kitabı. ( Halka, Sarmal, Düğüm, Doğum Günü) Baskıları olmadığından diğerlerini bulamadım ama bulsam da alır mıyım ondan da emin değilim.

Sevgiler


0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)