28 Ekim 2015 Çarşamba

Gittim, gördüm : Midilli #2

Midilli (Lesvos) gezimin 2. günüyle merhaba :)

Şurada anlattığım ilk günden sonra, ikinci ve gezinin en yoğun gününün yazısıyla buradayım. 
Önce konakladığımız otelimizden bahsedeyim.


Otelimiz, Midilli'de bulunan Mytilana'ydı. Anlamı, Midilli'nin Anası'ymış. 3 yıldızlı, hoş bir tatil köyü havasındaydı. Denize kıyısı ve havuzu mevcuttu.

Fazla lüks olduğunu söyleyemeyeceğim ama temiz ve rahattı. Banyoda duş perdesi vardı ki görmeyeli yıllar olmuştu. Tebessüm yarattı :)
Bir de dışarıda olduğumuz sırada, hiç bir talepte bulunmamamıza rağmen odaya girilip temizlenmesi çok garibime gitti. Pijamalarımız, havlulara yapılan kelebek modeli ile yataklarımızın üzerine konmuştu. Ne bileyim pek hoşuma gitmedi özel eşyalarıma dokunulması ama bu tabi çok ince bir ayrıntı. 


Hem tur programından dolayı hem de gezi fiyatına dahil olduğundan dolayı farklı bir yerde kahvaltı etme şansı yakalayamadık. Kahvaltımız hep otelde oldu. Neyse ki açık büfeydi ve fena da değildi. Peynir, unlu mamül ve meyve çeşitleri çoktu. Çoğunlukla meyve çayları olsa da Lipton Black Tea bulmak da mümkündü.


Otelden ayrılıp 2. gün turumuza başlıyoruz. Bu kare, otelimize çok yakın olan bir adak ağacı. İşleyişi Türkiye'dekiler gibiymiş... Çocuk, sağlık, mutluluk, eş ; ne isterseniz dua edip bu ağaca bir şey bağlıyormuşsunuz. Tek fark, Türkiye'de bir bez parçası bağlanırken burada kıyafet bağlanması. Gömlek, kazak, iç çamaşırı ne ararsanız vardı.


İlerledikçe karşımıza çıkan bir yapı: Sarlıca Palas. Osmanlı döneminde yapılmış bir termal otelmiş kendisi. Tabi şuanda harabe halde. Binanın yenilenmesi için bazı yerel gruplar eylemlerde bulunuyormuş. Binanın üzerinde, iki tarafta bulunan birer ağlayan göz ve ortalarındaki SOS yazısı 'Kurtarın Beni' diyormuş.


Mandamados'a doğru ilerlerken çekilen bir kare...


Ve Başmelek Taksiarhis Manastır ve Kilisesi'ndeyiz. Bu kilise sadece Hristiyanlar için değil, tüm insanlar için mucizeler yaratmış bir adak yeriymiş. Adaklar arasında birçok değerli eşya olsa da en ilginci hiç şüphesiz bahçesinde bulunan bu savaş uçağı. Geçirdikleri kaza sonucu sağ kalmak için dua edip adak adayan pilotlar tarafından bağışlanmış. Bunun dışında yine büyük avizeler, tavan süslemeleri ve dantel işlemeler gözüme takılan diğer şeyler oldu.


Rahiplere saldıran korsanlar(!). Feslerinden de anlaşılacağı gibi biz oluyoruz efendim... Dinler arası sorunlar tabiki de var ama ben her kutsal kitabın ve dolayısıyla ibadet yerinin 'Hepimiz Kardeşiz' mesajı verdiğini zannediyordum. Bu düşmanlığın yerinin kilise olması beni üzdü.


Tabloların hikayesi için aşağıdaki videomu izleyebilirsiniz;
(HD seçeneği mevcut)Kilisenin bahçesindeki uçağın minyatür hali.

Yine bahçede bulunan bir çeşme. Çift başlı kartal dikkat çekiyor. Bu figür şehrin sokaklarında da bolca vardı. Kilisenin devletten daha güçlü olduğunu ifade ediyormuş.


Kilisede beni mutlu eden, bir vaftiz törenine denk gelmemizdi. Merak ettiğim bu ritüeli, canlı canlı izledim. Güzel oldu. 
Vaftiz töreninden mini bir video;
(HD seçeneği mevcut)
Sıradaki durak: Molivos.
Adanın önemli turistik yerlerindenmiş. Şehrin görüntüsü rehberimize göre Mardin'i anımsatıyormuş. Gitmedim, onun yalancısıyım :)Molivos Kalesi üzerinde Osmanlı havası taşıyan eserlerden biri. Kapısındaki Arapça yazı hala varlığını korumakta.


Kaleden deniz manzarası.


Molivos sokakları sağlı sollu harika villalar, cumbalı evler barındıran arnavut kaldırımlarından oluşuyor. Burada genelde İngilizlerin yazlık evleri varmış. Adadaki en güzel yerler buralarıydı bence.

Adada öğle yemeğine dair yediğim tek şey caciki ve patates kızartması oldu. Hava, o kadar sıcak ve bunaltıcıydı ki ağır yemeklerden istemedim hiç. Soğuk caciki ile serinlerken, patatesle de karnımı doyurdum. Porsiyonlar yine dolu doluydu. İki kişi paylaştık.


Buradan yine otobüsümüze binerek bir başka şehre, Petra'ya geliyoruz. Petra'da tercihe göre deniz ve şehir gezisi şansımız vardı. Ben şehir gezisini seçtim. Yukardaki kareler çarşısından çeşitli dükkanlar ve ayrıntılar. File içinde gördükleriniz bir paket sardalya ile bir şişe uzodan oluşan hediyelik setler. Adadan alınacaklar listesinde başı çekiyorlar.


Petra merkezde oldukça meşhur olan bir dondurmacı. Meşhur çünkü dondurmaları hem leziz hem de 44 çeşit :) 
Gerçekten çok acayip şeyler vardı. Benim tercihim Malaga ile Stracciatella oldu. Malaganın içinde tombul üzümler ve rom vardı. Stracciatella ise aynı adı taşıyan İtalyan çikolatalarını barındırıyordu.
Külahı siyah tercih ettim. Normal kornet külahların kakao katılmış haliymiş. Sanırım yediğim en güzel dondurmaydı... ^_^


Buradan, kayalıklardaki 114 basamaklı Panagia Glikofilousas Kilisesi'ne çıkıyoruz. Rakam gözünüzü korkutmasın, gitmişken çıkın görün derim :)


  Kiliseden şehir manzarası.Kilisenin bir özelliği, içinde bir Osmanlı Fetvası barındırması...

Bu kiliseyi de gördükten sonra gezimiz bitiyor ve otelimize dinlenmeye gidiyoruz. Birkaç saatlik dinlenmeden sonra ise akşam yemeği için hazırlanıp çıkıyoruz. Bu 2. akşamımızda turun ayarladığı bir tavernaya gidildi. Yemekler gezi fiyatına dahilken, içecekler bize aitti.


Eğlenceli ve farklı bir geceydi. Bir bayan bir erkek dansçı farklı şovlar yaptılar. Sonra hep birlikte dans edildi vs. Yemekler yine tanıdık. Önceki yazımda bahsettiğim Yunan Salatası, börek, köfte, caciki, deniz ürünleri bulunuyor. Farklı olarak bu defa bezelye favası vardı. 


Tavernadaki danslardan kısa bir video ile yazımı bitiriyor, 3. günde görüşmek üzere diyorum :) 


Sevgiler

3 yorum:

 1. Çok çok çok güzel yerler canım :))) Ne güzel sayende gitmiş kadar oldum :)

  YanıtlaSil
 2. Güzel yerlermiş, aynı apartmanda komşunun dairesine girersin de hem tanıdık gelir hem yabancı ya, onun gibi . Egenin farklı eşyalarla döşenmiş hali...Dilek ağacına çok güldüm, bizden esinlensinler azıcık...:)

  YanıtlaSil
 3. Beyaz Begonvil, ne mutlu bana :) İnşallah dünya gözüyle de görürsün canım.

  flzpink, soranlara hep şunu dedim: ' Tabelaları ve insanların konuşmasını Türkçe yaparsan, aynı Ege'desin.' Kesinlikle aynen öyle :) Biraz daha eski versiyonumuz tabi. Pek gelişmemişler.

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)