16 Ekim 2015 Cuma

Çizgili Pijamalı Çocuk / John Boyne

Çizgili Pijamalı Çocuk / John Boyne
Tür: Roman-Dram
Sayfa Sayısı: 208
Tudem YayınlarıKitabımızın kahramanı Bruno, 9 yaşında ve Berlin'de yaşıyor. Bir gün, başka bir yere taşınmaları gerektiğini öğrenen küçük Bruno çokça üzgün ve şaşırmış vaziyette, yeni evlerini ve çevresini keşfetmenin peşinde ilerlerken, büyüklerin acımasız dünyasına adım adım yaklaşıyor.


Çizgili Pijamalı Çocuk, bence bir miktar talihsiz bir kitap. Çünkü ne yazık ki 'çocuk kitabı' denilip es geçiliyor çoğu insan tarafından. Evet, başlangıç biraz öyle gibi görünebilir ama şeytan ayrıntıda gizli... 


Yahudi soykırımı ile ilgili okuduğum ve gözlemlediğim diğer kitaplarda (ve izlediğim filmlerde) olaylar hep Yahudiler cephesinden hüzünlü bir şekilde sunulmuştu. Çizgili Pijamalı Çocuk, bu açıdan oldukça farklı geldi. Anlatıcının Alman bir çocuk olması, karakterin akıllı ve sorgulayan özellikleri, kitap dilinin akıcılığı, çevirinin çok iyi olması, anlatımın yumuşak ve içeriğin önce insanın içini dalga dalga hüzünlendirmesi sonrasında ise okuyucuyu dehşete boğması bu kitabı tek kelimeyle mükemmel yapmış.

Kesinlikle okuyun, okutturun diyorum :)

Not: Bir de filmi bulunuyor bu kitabın. Elbette ki hikayenin duygusunu tam yansıtamamış, paldır küldür giden bir film. Anca okuduktan sonra adet yerini bulsun diye izlenebilir.

Sevgiler

4 yorum:

 1. Aynen çoğu yetişkinin okuması gereken bir kitap, okuduktan sonra bir süre uyuyamamıştım. Sevgiler....

  YanıtlaSil
 2. ben de listeme ekliyorum o zaman
  teşekkurler:)

  YanıtlaSil
 3. Rica ediyorum. Asıl ben teşekkür ederim yorumlarınız için ^_^

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)