15 Nisan 2015 Çarşamba

Başsız Süvari / Washington Irving

Başsız Süvari / Washington Irving
Tür: Gerilim-Esrarengiz Kitaplar
Sayfa Sayısı: 77
Merkez Kitapçılık ve Yayıncılık
Sapık kitabından sonra Esrarengiz Kitaplar serisine oldukça meraklı bir hale gelmiş, baskısı olmadığından uzun süreli sahaf araştırmaları sonucu bir bir hepsini edinmiştim. 'Başsız Süvari' de bu kitaplardan biri.

Kitap isminden dolayı tek bir hikaye barındırıyor hissiyatı verse de içinde iki hikaye mevcut. Bunlardan ilki 'Rip Van Winkle'. 

Rip, yıllanmış evliliğinin yükünü köpeği Kurt ile yaptığı uzun yürüyüşler sayesinde bir nebze hafifletmektedir. Bir gün yine bu gezintilerinin birinden eve dönmek üzereyken bir ses duyar. Biri ona seslenmektedir: 'Rip Van Winkle, Rip Van Winkle...' Ürperse de sese doğru ilerlemeye başlar ve kendini açıklanamayan bir durum içerisinde bulmasının ilk adımını bu şekilde atmış olur...

Kitaptaki ikinci hikaye: 'Başsız Süvari.'
Sleepy Hollow'da yaşayan Ichabod Crane ve onun Katrina ile evlenme çabalarını konu alan bu hikayede Başsız Süvari'miz nedense ikinci planda. Ara ara, özellikle hikayenin sonlarında adı geçiyor ki bu beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Ben Başsız Süvari karakterinin hikayenin başkahramanı sanmış, ona göre bol gizemli bir olay beklemiştim. Olmadı.

Başsız Süvari'nin bir de filmi var ki zaten bu yönüyle ilgimi çekmişti. Tim Burton'un hayat verdiği film kesinlikle kitabı ezmiş geçmiş. Burton, sadece başsız bir süvarinin hayaleti kısmını cımbız gibi çekerek kalan her şeyi değiştirmiş ve iyi de yapmış.

Ben kitaptaki Rip Van Winkle hikayesini daha çok beğendim. Buna karşın kitabı aldıracak kadar mükemmel de bulmuş değilim. Yine de 1820'de yayınlanan bu kitabın ilk ABD'li masallar içinde bulunduğundan dolayı bir önem arz ettiğini de belirtmeden geçmeyeyim. Başsız Süvari içinse mutlaka filmi izleyin derim :)

1 yorum:

  1. çok emin değilim ama Ömer Seyfettin'in de buna benzer isimli bir hikayesi vardı sanki :)

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)