24 Mart 2015 Salı

Koku / Patrick Süskind

Koku / Patrick Süskind
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 260
Can Yayınları

Koku, sevgili Mehtap ile aynı dönemde okuduğumuz, bu süreçte de 'Nasıl gidiyor' diye lafladığımız bir kitaptı. İlk defa böyle mini bir etkinlikte yer aldım, heyecanı çok başkaymış :) Bir kez daha teşekkür ediyor, çooookkk geciken yorumuma geçiyorum.Koku, birçok 'okunmalı' listesinde yer alan, okumasanız da mutlaka duyduğunuz bir kitaptır eminim. Ben de ününü çok duymuş, hala okumamış olmanın ezikliği altında yaşıyordum. Buna karşın yıllar önce filmini izlemiş, beğenmiş, ana olayı bilsem de ayrıntılarını tamamen unutmuştum ki bu okurken bana büyük bir artı sağladı. 

Kahramanımız Jean-Baptiste Grenouille adeta bir savaşçı gibi başlamıştır hayata. Tüm kötü şeylere inat yaşamaya karar vermiş gibidir ve bir tek şeyden beslenmektedir: Kokular. Koku alma ve koku üretme konusunda bir dahi olan bu çirkin ve tüm insancıl duygulardan arınmış yabani varlığın diğer 'normal' insanları sadece kokuları kullanarak kontrol altına alması topluma dair bazı 'kuralları' sorgulatacak cinste... Kokulara karşı duyulan o hayvani içgüdü oldukça korkutucu, amaç uğrunda bu denli tutkulu olunması ise takdir edilesi...

Gerek duyumlar gerekse film değerlendirmeleri olsun Koku hep aklımda bir cinayet romanı olarak yer etmişti. Okuyunca bu kitabın cinayetten ziyade bir psikolojik gerilim olduğu sonucuna vardım. Elbette cinayet de var ama psikoloji daha baskın. Dili akıcı. Tasvirler inanılmaz derecede harika. 18. yy Fransa'sının pis, karanlık atmosferini anlatan kısımlara ek olarak 'Kokunun da tarifi mi olur?' dedirten muhteşem betimlemeler var. Ayrıca; ah o son! Çok ihtişamlıydı.

Kitabı bitirdikten sonra filmini yeniden izledim. Uzun ve ayrıntılı bir karşılaştırma yapmayacağım ama filmin kitaba kıyasla yetersiz olduğunu söyleyebilirim. En basidi Jean-Baptiste Grenouille kitapta pejmürde, çirkin, yara bere içinde olsa da filmde resmen yakışıklı :) O yüzden filmini izleseniz de izlemeseniz de kitabı mutlaka okuyun derim. Koku, konusu itibariyle, izlemekten ziyade okuyarak anlaşılabilecek bir yapıt.

5 yorum:

 1. Harika bir kitaptır. Bunu beğendiyseniz Jose Saramago'nun "Körlük" kitabını tavsiye ederim. İyi okumalar.

  YanıtlaSil
 2. Dur bir alıcı gözle bakayım bir daha , şu yakışıklıya :)

  YanıtlaSil
 3. Ben de sayende daha geciktirmeden okumuş oldum , mutluyum :)

  YanıtlaSil
 4. Filmi de çok başarılıydı bunun. Şimdi arkadaşım okuyor kitabı. Sonra ondan alıp okumayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 5. bir türlü okuyamadıklarımdan... listeme ekliyorum.

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)