25 Şubat 2015 Çarşamba

Sakinleştirici Çay Tarifleri

Herkese merhaba :)
Bugünkü yazım biraz 'blog gündemi dışı' olsa da eminim ki çok kişinin dikkatini çekecek bir konu hakkında...

İşler ilişkiler sebebi ne olursa olsun hepimiz hayatımızın belli bir döneminde mutlaka stresli, sinirli ve endişeli hissetmişizdir. Bu durum huzurumuzu yok edip bizi mutsuz, her şeye kızan, hayattan zevk almayan bir insan haline getiriyor. Belki uykularımız kaçıyor belki de panik atak denilen birtakım gel-gitler bile yaşıyoruz. İşte bugün sizlere vereceğim 2 adet tarif, sizi sakinleştirip daha huzurlu olmanızı sağlayacak.


Bu tarifleri bir arkadaşım sayesinde öğrendim. Ona ise bir psikolog vermiş. Yani doktor çıkışlılar. Buna rağmen tamamen zararsızdır diyemeyiz. Doktor, tarifleri verirken yaş, sigara kullanım durumu vb sorular sormuş; arkadaşımla bu sorulara verilen yanıtlarımız aynı olduğundan (sigara yok, 20'li yaşlar) ben de rahatça kullandım. Bu sebeple;
 eğer kronik bir hastalığınız varsa, 
sigara kullanıyorsanız, 
başka ilaçlar / antidepresanlar kullanıyorsanız, hamileyseniz ya da herhangi başka bir durumunuz söz konusuysa lütfen bana değil DOKTORUNUZA DANIŞIN.

Uyarımı da yaptıktan sonra tariflere geçiyorum :)

Kullanılan otlar 3 adet: Melisa - Ekinezya - Sarı Kantaron

Melisa: Doğal bir sakinleştirici.
Ekinezya: Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.
Sarı Kantaron: Doğal bir antidepresan.

Hepsi aktarlarda mevcut. Benim belli bir markam yok, güvendiğim bir aktarım var. Orada hangisi varsa onu alıyorum.


Sabah: Melisa - Ekinezya 
Akşam: Melisa - Sarı Kantaron 
1'er tatlı kaşığı 1 kupada 10 dk demle.
Akşamki tatlandırılabilir.

Burada kendi deneyimime dayanarak mini bir uyarıda daha bulunacağım. Sarı Kantaron gerçekten çok kuvvetli bir ot. Ben, ilk seferinde miktarı fazla kaçırmış kelimenin tam anlamıyla sarhoş olmuştum. Konuşmak için dilim zor dönüyordu, o derece :) Bu sebeple kullanım miktarına dikkat edin. Eğer tarifteki miktarlar sizin bünyeniz için fazlaysa azaltın. Bu çayları içtikten sonra (özellikle sarı kantaron) dikkat gerektirecek işler yapmayın (Trafiğe çıkmak, iş makinesi kullanımı vs).
Zamanla deneye / yanıla miktarlar hakkında kendi bünyenize göre bir normaliniz olacaktır. Örneğin ben bir dönem gün içinde iki çayı birden içerken şu sıra sadece akşamları 1 fincan Melisa ile yetinebiliyorum.

Faydalarını görmeniz dileğiyle, huzurlu günler :)

3 yorum:

  1. sarı kantaron harika bir çay biara çok faydasını görmüştük eşimle :)

    YanıtlaSil
  2. bunları çok merak ettim, deneyeceğim ^^

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)