2 Şubat 2015 Pazartesi

Profesör Gargoyle / Charles Gilman


Profesör Gargoyle / Charles Gilman
Tür: Çocuk ve Gençlik
Sayfa Sayısı: 174
ABM YayıneviLovecraft Ortaokulu'ndan Hikayeler serisi ilk kitabı Profesör Gargoyle ile raflardaki yerini aldı. Kitaba dair şüphesiz ki ilk dikkat çeken şey kapağı. Lentiküler baskı tekniğinin kullanıldığı kitap çocukluğumdan beri eğlenceli bulduğum bir şekilde dizayn edilmiş. Bir yandan bakınca Profesör Gargoyle'yi diğer yandan bakınca ise onun iblise benzer boynuzlu ve sarı gözlü korkutucu halini görmekteyiz. Ayrıca ciltli olması beğendiğim bir diğer dış baskı özelliği oldu.


Kahramanımız Robert yeni eğitim yılında öğrenci dağılımının düzenlenmesi denilen o berbat kuraldan dolayı arkadaşlarından ayrılmış, kimseyi tanımadığı Lovecraft Ortaokulu'na yerleştirilmiştir. Kimseyi mi? Ah hayır, azılı düşmanı Glenn Torkells hariç kimsenin demek istemiştim... Ona her zaman bir eşkiya gibi davranan Glenn Torkells bir sorundur ama Robert gün geçtikçe bu okulda daha büyük ve karanlık sorunların olduğunu keşfedecektir.


Kitap bana özellikle Harry Potter serisinin o katmanlı olay örgüsünden sonra biraz fazla yalın, biraz çocuk kitabı gibi geldi. (Gerçi zaten bir gençlik serisi.) Buna rağmen olayın gizeminden dolayı severek okudum. Dili rahat ve akıcı. İçinde Eugene Smith'e ait başarılı çizimler mevcut. Yani insanı sıkmıyor. Ara ara mola vermek istediğinizde de benim gibi kapakla oynayabilirsiniz :))


Kitabın iç baskısına dair mini bir eleştiri yapacak olursam, beyaz sayfalar çok iyi fikir ama tercih edilen kağıt bence biraz fazla ince. Harry Potter serisi de beyaz kağıda basılmış bir seri ama arka sayfadaki yazılar görünmez. Bu kitapta görünüyor. Bu durum dış baskıya pek yakışmamış, fotokopi gibi durmuş diye düşünüyorum.

Seri toplamda 4 kitaptan oluşuyor. Elimde 2. kitabı da var ve yakın zamanda okunacak. 
0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)