16 Şubat 2015 Pazartesi

Gizli Dosyalar #4 Kasabamız / Eric Eliman

Gizli Dosyalar #4 Kasabamız / Eric Eliman
Tür: Gizem-Gerilim
Sayfa Sayısı: 93
İthaki YayınlarıSevdiğim dizilerden X files'ın kitapları da olduğunu öğrenince elbette bir de okumak istedim. Bilmeyenler için dizi hakkında şurada mini bir yazım olmuştu. Seri halinde olan bu kitapların adeti 16. Türkçeye çevrilmiş olarak ise sadece 5 tanesini bulabildim. Kalanı ya çevrilmedi ya da sahaflarda bile yok, bilemiyorum. Her kitap ayrı biri tarafından yazılmış ve bu defa 'diziden kitaplaştırma' gibi ters bir durum mevcut. 

 'Kasabamız' serinin 4. kitabı. Sıfır olarak stokta olan tek kitap buydu ve çevirisi ile tanışmadan tüm seriyi almak istemiyordum. Bu sebeple ilk önce 4. kitabı edindim ve okudum. Kitap, dizinin 2. sezon 24. bölümü olan 'Our Town' un edebi hali. 

Arkansas'daki Chaco Tavuk Fabrikası çalışanlarının birer birer kaybolması sonucu ajanlarımız Scully ve Mulder soluğu burada alırlar. Kayıp kişilerin başsız bir şekilde bulunması ve kalan kasaba halkında hiç yaşlı insan bulunmaması gittikçe olağandışı bir vakayı işaret etmeye başlar. Bir an önce çözülmesi gereken bu vakada dikkatli olunmazsa kahramanlarımız da birer 'kurban' konumuna gelecektir.

Diziyle arasında fark var mı diye baktığımda öyle çok önemli bir fark göremedim. Kitap elbette ki düşünceleri (Özellikle Scully'ninkileri) aktarmada her zaman daha başarılı olduğundan karakterleri daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Yine de eğer diziyi izlemişseniz bir de mutlaka okumalısınız gibi cümleler kurdurmuyor. 

Diğer yandan, çocukluğumda, dizinin başlamasını beklerken TGRT ekranına yapışan biri olduğumdan; bu yaz diziyi komple yeniden izlediğimden; çok sevdiğim bazı favori bölümlerimi de tekrar tekrar izlemekten keyif aldığımdan bir de kitaplığımda bulunmasını istediğim bir seri oldu bu seri. 

İnce, 1 günde okunabilecek, gerilim-korku denilince akla gelen klasik cinayetlerden ziyade daha paranormal-tabu-efsane-bilinmeyen varlıklar-büyü-vodoo gibi konulara dayandırılmış hikayeler okumak istiyorsanız bu seri tam adresi.

Sevgiler

Not: 2 gündür gündemden dolayı moralim sıfır. Ama blog daha fazla boş kalmasın diye yazmak zorunda hissettim. Sevgililer gününüzü de kutlayamadım, olaylardan sonra çok anlamsız geldi, kusuruma bakmayın.


1 yorum:


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)