8 Şubat 2015 Pazar

Büyük Gözler / Big Eyes

Big Eyes
IMDB: 7,0
Tür: Biyografi - Dram
Yapım Yılı: 2014
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Amy AdamsChristoph WaltzKrysten Ritter.Tim Burton'ın son filmi Big Eyes merakla beklediğim bir filmdi. Gerçek hayattan bir kesit sunan film, 1950'li yıllarda iri gözlü çocuk tabloları ile tanınmış Amerikalı ressam Margaret Keane’in yaşadığı güç mücadelesini anlatmakta. Margaret, kadınların daima 2. planda olduğu bir dönemde eşinin gölgesinde hayatını sürdürmekte fakat bu durumdan rahatsız olmaktadır. Bir gün, hayattaki en önemli dayanakları olan kızını ve büyük gözlü çocuklarını alıp evi terk eder. 


 Yeni bir hayata başladığı North Beach'de işleri yoluna koymaya çalışırken Walter ile tanışır. Walter da kendisi gibi bir ressamdır ve satış politikaları üzerinde uzmandır. Fakat Margaret, ne yazık ki, yağmurdan kaçarken doluya tutulduğunu çok yakında anlayacaktır.

 
Öncelikle filmin ortamı çok güzeldi. Vintage akımına hayran olan ben, 50'lerde geçen haliyle o dönemin modasını yansıtan kıyafetlere, dekorlara bakmaktan büyük keyif aldım.Margaret Keane rolündeki Amy Adams (Müzede Bir Gece 2 filminden duyduğum bir sempatim var kendisine.) karakteri çok güzel canlandırmış. Hakkı yendiği için sinirlense de güçlü durmaya çalışan, evliliği için ve toplumun kadınlar üzerinde kurduğu egemenlikten dolayı sessiz kalmaya mahkum zaman zaman ezik bir kadın...


Diğer yandan Walter rolü ile Christoph Waltz... Ağzı çok laf yapan, içi boş, yalaka bir tip. Bu tarz insanlara normalde de çok sinir olurum ve bu hali filmde de yaşadım. Bu da rolün nasıl harika yapıldığının kanıtı. Şu karedeki hali bile sinirime dokunuyor.


Ve tabi o tabloların güzelliği...Maruz kaldıkları yüzünden günden güne psikolojisi bozulan bir kadının kontrolü ele alarak yeteneğine ve hayatına sahip çıkmasını konu alan, günümüz kadınlarına da ders olabilecek nitelikte çok kaliteli bir film olmuş. Çok beğendim.

Gerçek Margaret Keane ve Amy Adams

Fragman;


Lana Del Rey tarafından seslendirilen soundtracklar;

2 yorum:

  1. İzlemek istiyoruum! Özellikle bir ressamı işlediği için ayrıca merak ettim :)

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)