27 Ocak 2015 Salı

Siyahlı Kadın / Susan Hill

Siyahlı Kadın / Susan Hill
Tür: Roman-Gerilim-Korku
Sayfa Sayısı: 140
Yapı Kredi YayınlarıSeneler önce filmini izlediğim 'Siyahlı Kadın' ; kitabı da olduğunu öğrendiğim andan beri okunacaklar listemdeki yerini almıştı.

Kahramanımız Arthur Kipps, yeni yetme bir avukattır. Patronu Bay Bentley'in ona verdiği yeni bir iş vardır ve bu iş kendisini İngiltere'nin ücra bir köşesindeki Eel Marsh Evi'ne götürecektir. Evde yaşayan ve şimdi ölmüş olan Bayan Drablow hakkında kime ne sorsa yanıt alamayan maceraperest avukatımız 'Bu insanların derdi ne?, Ne olabilir ki alt tarafı bir ev!' şımarıklılığından sonra kendi deyimiyle 'Boyunun ölçüsünü alacaktır.'


Korku filmi izlemeyi çok seven bir insan olsam da şu güne kadar gerçek anlamda bir korku kitabına denk gelmemiştim. Kitaplarda korku yerine genelde cinayet yani gerilim ögeleri ağır basıyor. Bu kitapta ise filmlerdeki hayaletli ev konusunun yazılı halini görmekteyiz.

Olayın geçtiği ilçe Nine Lives Causeway'in hava şartları kitabın en önemli atmosfer unsuru. Bu kısımdan filmde de çok etkilenmiştim. Öyle ki sisli bir hava, kurşuni bir gökyüzü, Eel Marsh Evi'nin etrafındaki bataklık başlı başına insanı korkutan o ortamı oluşturuyor. Zaman zaman yaşanan gelgitler ile yükselen bataklık eve giden / evden çıkan tek yolu su ve sis altında bıraktıkça, Kipps o eve doğal şartlar yüzünden bu şekilde hapsoldukça, okuyucu da onun hissettiklerini hissediyor ve adeta kapana kısılıyor. 

(Kitaptaki mezarlık bölümlerine ithafen seçtiğim ayraç.)

Bir korku filminde gerek aniden gelen sahneler gerekse müzik sık sık yerimizden sıçramamızı sağlıyor evet ama bir kitapta bu nasıl mümkün olacak diye düşünenler olabilir. Bu kitap bu işi emin olun ki başarıyor. Yerden sıçramak değil tabi ama çoğu yerde ürperti ve tüylerin diken olması durumlarını hissettim. Şansım, kitabı okuduğum dönemde şehrimde aşırı fırtınalı ve karlı, zaman zaman sisli bir havanın yaşanmasıydı belki de. Kitap ile harika bir uyum sağlayan bu havayı daha da iyi değerlendirebilmek adına bu kitabı sadece geceleri loş ışıkta okudum. 

Filmi ile kısa bir karşılaştırma yapacak olursam kitabın daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Filmde ekstradan gereksiz kalabalık yapan olaylar var ve Kipps rolündeki Daniel Radcliffe şaşkın şaşkın bakınmaktan öteye geçemiyor. 

Sevgiler

0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)