14 Ocak 2015 Çarşamba

Ozan Beedle’ın Hikâyeleri / J.K. Rowling

Ozan Beedle’ın Hikâyeleri / J.K. Rowling
Tür: Fantastik
Sayfa Sayısı: 104
Yapı Kredi Yayınları


HP serisi bitince kendimi bu 'yokluğa' biraz daha kolay alıştırabilmek adına ek kitapları da okudum. Bunlardan ilki Ozan Beedle’ın Hikâyeleri.


Ozan Beedle’ın Hikâyeleri, HP serisinin son kitabı olan Ölüm Yadigârları'nda geçiyor, Dumbledore tarafından Hermione'ye hediye ediliyordu.

Kitap, bir büyücü dünyası öykü kitabı. Nasıl ki Muggle aleminde (yani bizlerde) Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Rapunzel vs varsa; büyücülerde de Ozan Beedle’ın Hikâyeleri okunuyor çocuklara...

İçinde 5 tane hikâye var; 
Büyücü ve Zıplayan Kazan
İyi Kader Çeşmesi 
Sihirbazın Kıllı Kalbi 
Tavsak Tavşancık ve Kıkırdayan Kütüğü 
Üç Kardeşin HikâyesiBunlardan 'Üç Kardeşin Hikâyesi' elbette ki en önemlisi. Kendisi  Ölüm Yadigârları kitabında anlatılıyor ve kitaba ismini veren yadigârlar hakkında ciddi bilgiler içeriyor. Bunun dışında genel olarak bakıldığında hikâyeler cömertlik, hoşgörü, sevgi, acı ve 'insanüstü olmaya çalışırken insanlık dışı olmakla' ilgili.

Her hikâyenin sonunda Dumbledore tarafından eklenmiş notlar ve bazı özel açıklamalar bulunuyor. Örneğin; İyi Kader Çeşmesi'nin açıklama kısmında Dumbledore - Molfoy karşıtlığının temelinin ne şekilde atıldığını öğreniyoruz.

Bu uzun not ve açıklama kısımları bir nebze sıkıcı olsa da hikâyeler çok güzeldi. Hatta çocuklara uyku öncesi okunabilir diye düşünmekteyim :)

4 yorum:

 1. ay alsam mı masal kitabı diye almadım bunca sene ama ilgimi çekti şu anda..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hikâye okumayı seviyorsan bir düşün derim canım ♡

   Sil
 2. Böyle bir kitaptan sayenizde haberdar oldum.
  Oğlm bu sene 4. sınıfa gidiyor ve bu sömestr de Harry Potter serisini okumaya başlayacak , ona bu kitabı da hesiye edeceğim bu durumda :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne harika, pek sevindim ^_^ Keyifle okunsun her biri ♡

   Sil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)