26 Ocak 2015 Pazartesi

NOTD: Bonibon

OPI Sheer Tints koleksiyonu çıktığından beri ilgimi çekiyordu. Ama tabi Türkiye'de OPI ojelere ulaşmak biraz zor. Olanlar da çok pahalı. O yüzden merak ettiğim bu ojeleri Black Friday indiriminde edinmiş, burada da ayrıca yazmıştım.

*

OPI Sheer Tints have been drawing my attention since they have been on the market. However it is hard to find OPI nailpolishes in Turkey and available supply is too expensive. That's why I could purchase them at Black Friday sales and before I wrote a rewiew about my shopping in "here".Koleksiyonda 4 renk mevcut. Bendeki sette ise bu 4 rengin mini versiyonu bulunmakta. Her biri 3.75 ml. Renkler şişede durduklarından biraz farklı. Örneğin turuncu olan aslında sarı renk veriyor. Koyu siyahımsı duran ise mavi. Bu durum benim çekimimden kaynaklı değil, göz de aynı şekilde görüyor.

*

There are 4 colours in the collection. I have a set containing 4 mini bottles of them. Each one is 3.75 ml. The shades on the nails seem a little different than in their bottles. For example the orange shade tints yellow or the dark blackish one tints blue. Each shade represented on the picture are the same what is in the bottle.


Renkler sırayla;
I'm Never Amberrassed
Be Megantale with Me
I Can Teal You Like Me
Dont Violet Me Down

*


The shades are from right to left: 
I'm never Amberrased _ yellow 
Be Megantale With Me _ pink 
I Can Teal you like Me _blue 
Don't Violet me Down _ purpleZeminde tek kat beyaz oje kullandım. Üzerine ise keyfime göre fırça darbeleri vurdum. Son olarak tek kat da koruyucu cila sürdüm.

*


For my base, I used an opaque white nailpolish before the sheer tints and then I simply brushed them onto the nail in random. There is no skill required in this. And finally I applied a topcoat on top of them.Bu ojeler Top Coat olarak geçiyor ve tek başına kullanımda opaklık çoook güç. Denedim, 6 katta filan hala tırnağım görünüyordu. Bu yüzden beyaz oje üzerine çok az miktarda sürmek daha güzel sonuç veriyor. Ojenin katını arttırdıkça renk koyulaşıyor. Mavinin sarı ile temas ettiği yerlerde yeşil, sarı ve pembe birleşiminde ise turuncu elde etmek mümkün.
Yapıları yoğun ve jel kıvamında. Kurumaları hızlı.

*

These nailpolishes are represented as topcoats and if you use them on their own it is hard to get an opaque look. It looks better when you use a little amount of the sheer tints with a white base coat. Each layer makes the shades darker. It is possible to get a green shade when the blue one gets in touch with yellow one or an orange shade is possible by using the yellow and pink ones' combination . They have a jello-like thick polish formulas. They dry up quickly.Bir pastel tonları hayranı olarak bu sete bayıldım. Hızımı kesemeyip yedeklemeyi bile düşünüyorum ^_^
Sevgiler

*


I am a big fan of these kind of pastel shades. That's why I want to buy another one of this collection set. ^_^
Best Wishes

1 yorum:

  1. ben de cok merak ediyordum bu ojeleri. cok guzel olmuslar :) ve umarim benim de alma firsatim olur :) sevgiler

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)