12 Ocak 2015 Pazartesi

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları / J. K. Rowling

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları / J. K. Rowling
Tür: Fantastik 
Sayfa Sayısı: 700 
Yapı Kredi YayınlarıHP ve Ölüm Yadigarlarının bitmesiyle bu güzel seri de bitti ne yazık ki. Bitmesini istemediğim için elimden geldiği kadar yavaş okuduğum bu son kitabı maksimum 15 güne yayabildim. 


Kitap serinin en karanlık ve en heyecanlı kitabıydı. Özellikle Melez Prens'de yaşananlar hakkında aklımızda kalan birkaç soru işareti vardı (okuyanlar bilecektir) ve bu kitapta açıklandı ve taşlar yerlerine oturdu. Voldemort'un geri gelmesi, güçlenmesi sonucu Dumbledore'un kendisine verdiği görevin peşinde koşan Harry; bu son senesini okulda değil görevi uğruna birçok tehlike yaşayarak geçirdi. Kitaba hakim olan kaçak hayatı sonrasındaki Hogwarts Savaşı ile heyecan zirveye taşındı.


Kitabı okuduktan sonra bir de filmleri izledim. Ölüm Yadigarları kitabı ikiye bölünmüş ve iki film şeklide sunulmuştu hatırlarsanız. Filmlerden ilkini gayet net hatırlıyor olsam da ikincisinin çoğunu unutmuştum ve bu okurken bir artı oldu benim için. Kitap daha sürprizli ve heyecanlı ilerledi.

Film-kitap arası farklar yine dünyalar kadar. Kitap ne kadar açıklayıcı ve ayrıntılıysa filmler de bir o kadar damdan düşmeydi. Kitapta olmayan saçmasapan laflar ve ara sıcak aşklar vardı (Savaşın ortasında ilan-ı aşk ve tamamen farklı kişilikte olan bir karaktere eklenen şımarık bir replik gibi...). Yine çoğu olay başka yerlerde gerçekleşti, çoğu konuşma ve davranış başkaları tarafından yapıldı.


SPOILER! 

R.A.B., Kreacher'ın geçmişi, Lily'nin mektubu, Percy'nin dönüşü, Neville'ın daha önemli bir karaktere dönüşmesi, Teddy, Dumbledore'un geçmişi, At Adamlar, Hortkuluklar hakkında ayrıntılı bilgi, Gri Leydi'nin hikayesi, İhtiyaç Odası'nın önemi, Harry'nin neden ölmediği, Mürver Asa'nın sonu, savaş sonunda eski müdür ve müdirelerin Harry'yi alkışlaması vs vs bunlar öylesine değinilen ya da es geçilen kısımlardı. Hogwarts Savaşı komple fiyaskoydu. Tamam görsellik filan insana ihtişamlı geliyor ama inanın kitaptaki heyecanın yarısı bile yoktu, filmde Voldemort bir ara Harry'ye tokat filan attı!!?? Komik ve saçmaydı.

SPOILER SONU! Ölüm Yadigarları'nda geçen birkaç kitap ismi vardı. Kahramanlarımız o kitapları okuyorlar/yardım alıyorlardı. J. K. Rowling bu kitapları da ayrıca yazmış. Onları da okudum ve bu hafta içinde blogta yerlerini alacaklar.

Orijinal kitabın yetişkin kapağı


5 yorum:

 1. şahane bir kitaptı uzun süre okumadım ben o kitabı sırf bitmesin diye ve Snape ölecek diye :-(( filmle hiç alakası bile yoktu bence ..daha güzel yapılabilirdi o film..

  YanıtlaSil
 2. Hayatımın serisiydi ve bittiğinde çok üzülmüştüm. Şimdi tekrar mı okusam diye bir istek oluştu içimde sayende :)

  YanıtlaSil
 3. Hepsi birbirinden kıymetli.Fantastik canavarlar artık bulunamıyor.sizin bir bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mayıs 2016'da yeni baskı olunca fuardan almıştım ben, uzun süredir yoklardı. Şimdi de filmi çok gündemde diye tükenmiştir. Yakında yeni baskı olur tahminimce.

   Sil
  2. Umarım en kısa zamanda olır.Teşekkür ederim :)

   Sil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)