22 Aralık 2014 Pazartesi

Sen Daha İyisine Layıksın! / Jenny McCann

Sen Daha İyisine Layıksın! / Jenny McCann
Tür: İlişkiler-Kişisel Gelişim
Sayfa Sayısı: 240
Kahve Yayınları


Sen Daha İyisine Layıksın, kendimi kötü hissettiğim bir KPSS kursu gününde kapımda belirivermişti.
Hem ismiyle, hem de (kitaba en çok kahveyi yakıştıran biri olduğumdan olsa gerek) yayınevi adıyla anında neşemi bir nebze de olsa yerine getirmiş, mutluluk vermişti. Hala kapağını her görüşümde gülümserim :)


Kitap, bir ilişki rehberi; yazarı olan Jenny McCann ise bir ilişki koçu. Dünyanın birçok yerinden 19-67 yaş arası kadın ve erkeklerden aldığı mektupların bir kısmını cevaplarıyla birlikte bir kitap olarak bizlere sunmuş.

İçinde;
Aşk ve Dil Tutulması
Mesajlaşma - Arama
Buluşma
Sevişme
Sıkıntılı Durumlar
Sosyal Medya
İnternet Aşkları
Ciddi İlişki
Doğru Hamleler 
gibi ana bölümler yer alıyor ve tüm ana bölümler ortalama 10'ar ara bölüm şeklinde sorularla incelenmiş.


Soru/Cevap şeklinde ilerlediği için kesinlikle sıkıcı değil. Çok rahat okunuyor. Bazı yerlerde karşılıklı diyalog şeklinde anılara da yer verilmiş. (Jenny ve koçluk yaptığı kişinin konuşmaları şeklinde...)

Ek olarak yazarın yaklaşımı, söyledikleri gerçekten çok hoşuma gitti ve kafa yapıma uydu. Hatta bazılarını herhangi bir rehberden öğrenmediğim halde sadece o şekilde düşündüğüm için uyguladığımı keşfettim. Karşımda hak verdiğim bir insanın fikirleri olunca okuması daha da zevkli hale geldi.


Kitap bir ilişki rehberi ama daha çok evlilik öncesi konulara değinmiş. Bazı sorular evli bir çift için de geçerli olsa da genel itibariyle sorular bekarlara (hatta bekar bayanlara) yönelik. 


Kitapta en çekingen halde yaklaştığım kısım 'sevişme' kısmıydı. Cinsellik konusunda genelimizde yabancı ülkelerden daha farklı bir düşünce şekli var malum. Ama yazar bu konuya oldukça objektif ve mantıklı yaklaşmış. Tabi bu bence'si :) Yoksa elbette ki bazı kesimlerin hoşuna gitmeyecektir yazılanlar.


İlişkiler konusunda; çevre gözlemleri, arkadaş, bir büyük önerisi vs'ye ek olarak bir uzmanın düşünce şekliyle de tanışmak lazım diyenlerin yanlarında bol sticker ile okumaları gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum :)

Sevgiler

2 yorum:

  1. Ben de okumuştum, gerçekten güzel bir kitap :)

    YanıtlaSil
  2. seviyorum böyle kitaplari, "sen daha iyisine layiksin" da slogan gibi cok hosuma gitti :D

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)