23 Aralık 2014 Salı

NOTD: Take A Trek

(Scroll Down For English Please, Thank You)

China Glaze Holographic koleksiyonu, kaldırılan OMG koleksiyonu yerine çıkmış bir holografik oje serisi. Koleksiyondan hoşuma giden renk sadece 2 adet oldu ve bunlardan ilki : Take A Trek.

(Kitap için buraya bakabilirsiniz.)


Koleksiyon her ne kadar holografik olarak geçse de OMG'dekilere kıyasla bence pek de holografik değiller. Onun yerine metalik bir duruşa sahip bambaşka tarzda ojeler olduklarını düşünüyorum. (Holografik oje nasıldır ki* diyenler buraya bakabilirler.)Kuruması hızlı. Tek katta opaklaşıyor. Renk olarak da çok çok beğendiğim farklı bir oje. Üzerinde herhangi bir cila kullanmadım.


Sevgiler


*
China Glaze Holographic Collection is up on sale now instead of the OMG Collection which is not temporarily available anymore. There are only 2 colours i loved in this collection. The first one is Take a Trek.

I think, they don't seem pretty holographic as much as like the nailpolishes in the OMG Collection even though they are named as holographic in the new collection. I can say that they have completely different style of metallic appearance. 
(If you are curious about how a holographic nailpolish seems, you can look at here.) 

It dries fast and becomes nontransparent only at one application. It is a different nailpolish which i loved to use because of its colour. I didn't use any shiner on it.

Best wishes.3 yorum:

  1. cok güzel görünüyor, güle güle kullan :)

    YanıtlaSil
  2. Ama dediğin gibi pek holografik durmuyorlar ama hoş ve değişik bir renkmiş :)

    YanıtlaSil
  3. Rengi harikaymış gerçekten.

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)