15 Aralık 2014 Pazartesi

Michael Jackson Gerçek Hikaye / Dieter Wiesner

Michael Jackson Gerçek Hikaye / Dieter Wiesner
Tür: Biyografi / Anı
Sayfa Sayısı: 240
Pupa Yayınları

Son günlerde raflarda sık sık gördüğümüz Michael Jackson Gerçek Hikaye, elbette ki bir MJ hayranı olarak 'en kısa sürede okumam gerekenler' listesine zirveden giriş yapmıştı. Hemen de okudum bitirdim :)


Kapaktaki soru işaretinin MJ profili şeklinde olması ile a'nın şapkası kapağın sürprizlerinden ^.^ 

Kitap MJ'ın menajeri Dieter Wiesner tarafından kaleme alınmış. Daha önce MJ hakkında kendi yazdığı Moonwalk kitabını okumuştum. O kitap MJ'nin çocukluğundan başlayıp 29 yaşına kadarki süreci anlatıyordu. Bu kitapta ise Dieter ile tanışmaları ve sonrası yani 90'lı yılların ortasından MJ'nin ölümüne kadar süren kısım anlatılıyor. Yani bir nevi Moonwalk'a tamamlayıcı olduğunu söyleyebilirim. 

Dieter; MJ ile tanışmalarını, beraber çıktıkları turneleri, onunla Olmayan Ülke'de yaşamanın nasıl bir şey olduğunu ve bir dolu anısını anlatmış. Uygun yerlere eklenen fotoğraflarla kitap daha da ilgi çekici hale getirilmiş. Bir biyografi / anı kitabında fotoğraflara önem verdiğimi daha önce de yazmıştım. Bu kitapta ayrıca MJ'nin birebir yazdığı mektuplar, bıraktığı sesli mesajlar da mevcut.


Kitapta, çoğunlukla MJ'nin son 15-20 yılını yansıtıldığı için ona atılan iftiralar, medya ile yaşadığı sorunlar, şirketler ile yaşadığı sorunlar ve gün geçtikçe nasıl da içine kapandığı anlatılmış. Zaman içinde kontrolün başkasında olmasını hiç sevmeyen bir insanın (bu özelliğinden Moonwalk'ta da uzun uzun bahsetmişti.) tabir-i caizse nasıl bir kuklaya dönüştüğü yansıtılmış. Ayrıca, ölümünden sonra ortaya çıkan 'Öldürüldü mü?' ve 'Müslüman mıydı?' sorularına da değinilmiş. 

MJ'ın hayatını çok yerde okuyup araştırdığım, onu anlamaya çalıştığım için çoğu kişisel özelliklerini biliyordum. Hatta Prince'in yaşadığı sorunlara değinilen kısımları da bir yerde okumuştum. Buralar sürpriz olmadı. Ama MJ'nin dakik bir insan olmamasına, herkesi bekletmesine çok şaşırdım. Hatta tersi diye biliyordum ama emin olamadım, yeniden Moonwalk'tan bakmalı :) 

Elimde bir de Taraborrelli tarafından yazılmış 'Michael Jackson - Büyülü ve Çılgınca Bir Yaşam' kitabı var. O, MJ'nin hayatını baştan sona anlatan bir son nokta olacak diye düşünüyorum. 

Son olarak Michael Jackson Gerçek Hikaye mutlaka okunması gereken bir kitap mı? Her zaman dediğim gibi bence bu tarz biyografi/anı kitapları söz konusu kişiye karşı özel bir ilginiz/hayranlığınız varsa anlamlı; aksi durumda sıkıcı ve gereksiz olacaktır. 

Sevgiler


0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)