25 Aralık 2014 Perşembe

Kök / I Origins

I Origins
IMDB: 7,3
Yapım Yılı: 2014
Yönetmen: Mike Cahill
Oyuncular: Michael Pitt, Brit Marling, Astrid Bergès-Frisbey, Steven Yeun.


I Origins, Türkçeye çevrilmiş şekliyle Kök; hem IMDB puanıyla hem de içinde Brit Marling'i barındırmasıyla ilgimi çekmişti. Geçen hafta izledim ve taze taze yazmak istedim. Malum, bloğun film bölümünü örümcek ağları kapladı :)Hem bilim hem de dram içerikli olan filmin bilim ayağı Doktor Ian Gray ile stajyeri Karen'ın göz üzerine olan çalışmaları şeklinde. İkili çeşitli deneylerle hiç görmeyen canlılara görme yetisini kazandırmaya , bir nevi Tanrı'yı oynamaya çalışıyor.


Özellikle Ian takıntı denebilecek özel ilgisinden dolayı karşılaştığı her gözün fotoğrafını çekmekte ve arşivlemekte. Bir partide tanıştığı maskeli bayanın gözlerini de aynı şekilde arşivine katan Ian, bayandan çok etkilenip onu bulmaya çalıştıkça yaşadığı tesadüfler, karşılaştığı işaretler, ruhani bir varlığın var olabileceğine dair ipuçları ile filmin dram yönü de devreye girerek bilim ile harika bir şekilde harmanlanıyor.


Biraz durgun olsa da insanı sıkmayan, yerinde ve aşırı ayrıntıya girmeden verilen bilgilerle ilerleyen film; bilimin, meydana gelen ilahi bir olayın (spoiler olmaması açısından yazmıyorum) kanıtı pozisyonunda karşımıza çıkmasıyla vurucu bir sona bağlanmış. Bilimin din ile karşı karşıya olması ezelden beri merakımı cezbettiği için bu filme de bayıldım. 


Fragman


Filmin ana müziği The Dø'dan Dust It Off. Normalde de severek dinlediğim bu şarkıyı sevdiğim bir filmde dinlemek ayrı bir güzel oldu :) Filmde yer alan tüm müzikler ise şu şekilde;


Özetle; Another Earth ile tanıştığım yönetmen Mike Cahill ikinci kez beğenimi kazandı. Eğer sizler de kaliteli , farklı bir film izlemek isterseniz bu filmi kaçırmayın!

Sevgiler

1 yorum:

  1. Çok güzel filmdi. Özellikle film sonunda kapatmayın uyarısından sonra ki kısım efsane.

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)