29 Aralık 2014 Pazartesi

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yolda$lığı / J. K. Rowling

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yolda$lığı / J. K. Rowling
Tür: Fantastik
Sayfa Sayısı: 1128
Yapı Kredi Yayınları

Harry Potter serisine verdiğim zorunlu ve uzun aradan sonra 5. kitap ile kaldığım yerden devam etmekteyim
Serinin 5. kitabı Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, 1128 sayfasıyla, Kubbenin Altında'yı geçerek, bugüne kadar okuduğum en kalın roman oldu. Buna rağmen kesinlikle sıkılmadan, büyük bir heyecanla okudum. Yalnız başlarken bir besmele çekmedim de değil :)

Bu kitap ilk dörde kıyasla çok daha karanlık ve çocuksu gibi görülen kısımlarından eser yok. Kahramanlarımız Hogwarts Büyücülük Okulu'nda 5. yıllarında ve Voldemort'un geri dönme ihtimali yetmiyormuş gibi bir de Umbridge cadısı ile uğraşmak zorundalar. Umbridge'in Hogwarts üzerindeki kontrolü, Harry'ye verdiği acımasız cezalar ve buna ek olarak Harry'nin gördüklerine inanmayan bir büyücü dünyası, onunla alay eden insanların olmasıyla yaratılan öfkeli Harry psikolojisi kitabın karanlıklaşmasında oldukça etkili olmuş. Dumbledore'un Harry'den  uzaklaşması, Hagrid'in gizli görevi, Harry'nin Ron'la Hermione'nin göremediği siyah korkutucu atları görebilmesi gibi ayrıntılar da kitabın karanlığına bol bol gizem ekliyor.


Film ile karşılaştırdığımda ise sonuç yine hüsran. Çoğu olay atlanmış, anlatılanlar ise çok çok yüzeysel. Sözler ve davranışlar kitaptakine kıyasla farklı yerde farklı kişiler söylemiş/yapmış gibi aktarılıyor. Ayrıca bazı olayların oluş sırasında da farklılıklar mevcut. Seriyi okumadan önce filmlerini çok severdim ama okudukça görüyorum ki filmler çok yavan. Kitapta her ayrıntısı ile en az 50 sayfa okuduğum bir olay filmde 1 dakika bile sürmüyor ve geçiştiriliyor.
Kitaptaki Harry-Cho ilişkisi, Yoldaşlık, Harry'nin babası ve Sirius hakkında öğrendiği bazı gerçekler yüzünden iyice farklı düşüncelere kapılması gibi bir çok ayrıntı da elbette filmde yok yok yok.

Kitapta ve dolayısıyla filmde karşımıza çıkan yeni karakterler var. Umbridge (Imelda Staunton), Luna (Evanna Lynch), Tonks (Natalia Tena), Bellatrix (Helena Bonham Carter) gibi... Bunlardan Luna favorim oldu. Filmde de pek beğendim.


Orijinal kitabın yetişkin kapağı


1 yorum:

  1. ben 7 kitabi da ikiser defa okudum Ingilizce ve Turkce olarak. ingilizce okudugumda daha cok tad aldigimi hissediyorum cunku turkcesinde bazi yaratiklarin isimlerini bilmedigim icin anlamakta zorlaniyordum. filmler ile ilgili yorumlarina kesinlikle katiliyorum. ozellikle bu film ciktiginda japonya'daydim ve bulundugum sehre henuz gosterimi gelmemisti ve izlemek icin baska sehre gitmistim ve sonuc husran. gormek istedigim bircok sey filmde yoktu. ne yazik ki bu ve bundan sonraki filmlerde fark daha cok artarak devam ediyor. kitaplarin tadi bambaska. senden gordukce ucuncuye okumaya baslasam mi diye dusunuyorum ama bu ara ona ayiracak vaktim yok :/ tez calismalari yuzunden :(

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)