10 Kasım 2014 Pazartesi

Yabana Doğru / Jon Krakauer

Yabana Doğru / Jon Krakauer
Sayfa Sayısı : 246
Siren Yayınları

Sıkıldıkça açıp izlediğim, beni dinlendiren ve mutlu eden film 'Into The Wild' ın kitabı 'Yabana Doğru' uzun zamandır okumak istediklerim arasındaydı. Christopher McCandless'in bazı sorunlardan dolayı kurulu düzenini terk edip kendini yabani hayatın kollarına atmasını konu alan kitap, olayı gazete ve dergide yazması için görevlendirilmiş haberci Jon Krauker tarafından kaleme alınmış. Gerekli yazıları yazıp yayına hazırlayan Jon, içten içe Chris'in neden böyle bir işe kalkıştığını aşırı derecede merak etmiş hatta kelimenin tam anlamıyla bir 'saplantı'ya sahip olmuş. Chris'in bu macerası sırasında tanıştığı tüm insanlarla röportajlar yapmış, gittiği yerlere gitmiş, 1930'larda benzer bir hayatı seçen diğer insanlarla karşılaştırmalı bir durum değerlendirmesi yapmış, yer yer o diğer insanların yakınlarına yazdıkları mektuplar ile içinde bulundukları psikolojilerine bu kitapta ışık tutmuş. Dergide yayınlanan yazısına karşılık halktan aldığı mektupları anlatmış, olumsuz düşüncelere cevaplar vermiş. Bir bölümde de kendi geçmişinde yaşadığı bazı durumları analiz ederek Chris'in içinde bulunduğu hali kendince daha iyi anlamlandırabilme çabasına girmiş.Tüm bunlar göz önüne alındığında kitap bir romandan çok biyografi/inceleme/araştırma türüne bürünmüş ve aşırı derecede ayrıntıya sahip olmuş. Filmden bu denli çok etkilenmeseydim bu tezimsi kitabı okuyamazdım diye düşünüyorum. Bu konuya özel ilgisi olmayan biri kesinlikle sıkılır. Bense filme ve bu olaya az buçuk takıntılı olduğumdan bu kitaba 'filmdeki boşlukları doldurmak' gözüyle baktım. Örneğin Sihirli Otobüs'ün neden orada olduğu, Chris'in neden yeni bir arabaya bu denli karşı çıktığı, ambarda Chris'e iş veren adamın neden tutuklandığı gibi filmde yer verilmeyen bir çok ince ayrıntıya kitap sayesinde ulaştım.Kitabın en güzel yanı; kendine Tolstoy, Jack London ve Thoreau gibi yazarların fikirlerini örnek alan Chris'in (zaten yolculuğuna da bu yazarların önemli eserleri ile çıkmıştı.) etkilendiği, altını çizdiğini ve notlar aldığı yerlerin birebir aktarılması olmuş. Ayrıca önem verdiği bazı kişilere yazdığı mektuplar da yer alıyor. Bu artılara ek olarak en en en büyük eksiklik kitapta fotoğraf olmaması. Bence bir biyografi kitabının en temel özelliği fotoğraflardır. Bunun eksikliğini gerçekten hissettim.


Filmi hakkındaki yazım için buraya bakabilirsiniz.
Sevgiler*10 Kasım 1938; Kalbin ve aklın yolu bir. Ruhun şad olsun Ata'm...

8 yorum:

 1. Bu kitabı uzun süredir bende duyuyordum alırım sanırım:) Bu arada yazı tipini öğrenebilir miyim. Çok hoşuma gitti. Başlık yazısını özellikle:))

  YanıtlaSil
 2. Keyifli okumalar şimdiden :) Başlık yazısı : Parisienne ^.^

  YanıtlaSil
 3. Hem filmini hem de kitabını çok merak ediyordum. Filmini indirmiştim ama izlemeye bir türlü fırsat bulamadım. Birden kitap incelemesini görünce okuyasım geldi. Kendime doğum günü hediyesi olarak alayım en iyisi :)

  YanıtlaSil
 4. filmini kaç kere izledim sayamadım, o kadar çok seviyorum, kitabını yeni duydum hemen alınacak:)

  YanıtlaSil
 5. Ayrıca evet, otobüs neden orada çok merak ediyordum

  YanıtlaSil
 6. Filmini defalarca izledim. Benim için ilk 10 da yer alır. Kitabını da aynı şekilde sevmiş, büyük bir heyecanla okumuştum. Ayrıca bu kitabı bana hatirlatmis oldun teşekkürler. Bir ara tekrar okumalıyım.

  YanıtlaSil
 7. Doğukan, keyifli okumalar.

  Belgin, eminim kitabını daha çok seveceksin ^_^

  Gamze, rica ederim, sevgiler ^_^

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)