3 Kasım 2014 Pazartesi

Sadist / Stephen King

Sadist / Stephen King
Sayfa Sayısı: 398
Altın Kitaplar

King kitapları içinde belki de en çok öneri aldığım Sadist'di. Buna rağmen elimde en uzun süre kalan kitap da yine Sadist oldu.Kitap aslında enteresan bir konuya sahip. Hayranlarının gözünde başarılı olsa da kendini yazma işinde pek o kadar da harika bulamayan yazar Paul Shaldon, Misery serisini bitirmiş yeni kitabı için de yayıncısıyla iş birliği konumundadır. Ne yazık ki fırtınalı bir günde çok ciddi bir araba kazası geçirecektir ve bu kaza onun hayatına Annie'yi sokacaktır. Eski bir hemşire olan Annie, Paul'un bir numaralı hayranıdır ve onu ölümden kurtarmış olsa da gün geçtikçe ölümü yeğleyen bir insana dönüşmesinde etkin rol oynayacaktır.


Kitap, 1990 yılında sinemaya da uyarlanmış. Filmde, King'in bir başka karakteri olan Dolores'e can veren Kate de oynuyor ki bu durum filmi beğenmem için yetiyor da artıyor.

Filmin ve orijinal kitabın ismi Misery olmasına rağmen Altın Kitaplar'dan çıkan Türkçe versiyonu için Sadist ismi uygun görülmüş. Bu ufak fark beni pek rahatsız etmedi çünkü daha büyük problemler vardı kitapta. Yazım hataları..


1- 'slayd' derken? Bunca yıldır 'slayt' diye bilirdik.
2- Turist türkçesi misali.
3- 'hamın' değil de 'hanım' olmalıydı. (Şurada da bir örnek mevcut.)
4- Kitaptaki tüm 'işte' ler 'işde' ydi. Bir hata değil de doğrusunun böyle olduğunu zannettiklerini düşünüyorum. En siniri de buydu zaten. (Şurada bir örnek paylaşmıştım.)Tüm bunlara ek olarak birçok cümlede '-ın , - nın, -nin' ler eksik ya da yanlış olduğundan cümleler düşüktü. Bu durum kitaba karşı olan isteğimi ve ilgimi minimuma indirdi. Ünlü bir yayınevine -hele ki böylesine ünlü bir kitap/yazar söz konusuyken- yakıştıramadığım bir durumdu. Üstelik elimdeki 2013 baskısı?!Peki kitap mı film mi?

Kitap, filmine kıyasla daha vahşi ve sert. Özellikle Annie karakteri filmde çok çok yumuşak neredeyse 'iyi' kalmış. Kitap bu sebeple daha heyecanlı ve dehşete düşürücü. Ama o yazım hataları konusunda da bir şeyler yapılmalı.

2 yorum:

  1. filmini izlemiştim yıllar önce, müthişti! King'in romanı olduğunu bilmiyordum, kitaptaki yazım hataları ise insanın okuma şevkini baltalıyor hakikaten:( kitabı bitirsem de şu işkenceden de kurtulsam artık diye düşünmeye başlıyorum sonlara doğru...

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)