21 Ekim 2014 Salı

Medyum / Stephen King

Medyum / Stephen King
Sayfa Sayısı: 382
Altın KitaplarFilmini defalarca severek izlediğim 'Medyum' un kitabını da okumak kısmet oldu sonunda :)
King'in meşhurlarından olan 'Medyum', Torrence ailesinin baba ferdi Jack'in Overlook Oteli'nde iş bulması sonucu gelişen olayları konu alıyor. Jack ve eşi Wendy geçmişte hem evliliklerinde hem de kendi aileleriyle sorunlar yaşamış insanlardır. Oğulları Danny ise onların bu sorunlara katlanabilmesinde en büyük dayanak oluyordur. Danny, bu evlilikte özel bir konumda olmasının yanı sıra özel de bir yeteneğe sahiptir. 'Işıltı' adını verdiği bu yetenek ona 'Tony' aracılığı ile gelip geleceği göstermektedir. Önceleri kısmen mutlu şeyler gösteren 'Tony', hayatlarına Overlook Oteli'nin girmesiyle tam bir cehennem azabı yaşatmaya başlayacaktır.Orijinal ismi 'The Shinning' olan eser Türkçeye kitap olarak Medyum, film olarak ise Cinnet adıyla çevrilmiş. Neden her biri başka isimde bilemiyorum ve bu durumu açıkcası biraz saçma buluyorum. 


''İnsan sokulabilirdi, ama sonra sokardı da.''

Kitap King'in hayal gücünden çıkarken film bir başka usta olan Stanley Kubrick imzası taşıyor. Birçok yerde King'in eserlerinden esinlenerek yapılan filmler içinde en sevmediğinin The Shinning olduğunu okumuştum. Kitabı okuyunca ise bunun nedenini çok iyi anladım çünkü Kubrick kitabı değil bambaşka bir şeyi çekmiş film olarak. Başlarda farklar minik minik olsa da ilerledikçe kitap ile film arasındaki uçurum ortaya çıkıyor ve bu uçurum sonlarının da farklı olmasıyla zirveye ulaşıyor. Kubrick'in eseri bu denli farklılaştırmasının nedeni ise bir nevi iç hesaplaşmasını ortaya çıkarmak, bazı şeyleri itiraf etmek şeklinde yorumlanıp filme kondurduğu duvar çıkartmalarına varıncaya kadar incelenmiş ve bir başka film olan Room 217'de anlatılmış. Dip not olarak değinmeden geçemeyeceğim ;)

Hangisini daha çok sevdin derseniz bu defa kitap diyeceğim çünkü Medyum içinde birçok iç ses barındıran bir hikaye. Overlook Oteli'nin Torrence ailesinde oluşturduğu şizofrenik değişimler izlenmekten ziyade okuyarak hissedilecek şeyler. Filmde bu kısımlara korkutucu müzik, yakın çekim şu bu eklense de olay ayrıntısıyla anlaşılmıyor ve konu çok boş kalıyor. Şahsen, filmiyle kitabından önce tanıştığım için anlamadığım 'Bu ne alaka ki şimdi' dediğim yerleri kitap sayesinde tamamladım. Sessiz ve karanlık gecelerde Overlook otelinin koridorlarında dolaştım. Harikaydı!

3 yorum:

 1. iki filmi de seyrettim ancak kitapla bu kadar farklı olduğunu bilmiyordum. Mutlaka okunacak :)

  YanıtlaSil
 2. Bu kitap bir harikadır king at his best diyebilirim :) devamını da yazdı bunun King onu da tavsiye ederim Dr. Uyku diye çevrildi Türkçeye..

  YanıtlaSil
 3. Nilgün, keyifli okumalar şimdiden ^.^

  Audrey, ah evet onu biliyorum ama henüz alamadım. Listemde <3

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)