27 Ekim 2014 Pazartesi

Benden Önceki Kadın / Dorothy Koomson

Benden Önceki Kadın / Dorothy Koomson
Sayfa Sayısı: 546
Doğan KitapDürüst olmak gerekirse 'Benden Önceki Kadın' benim alıp da listeme ekleyeceğim kitaplardan biri değildi. Hoş, zaten hediye gelmesinden sonra 1 sene rafımda beklemesinin sebebi de buydu. Peki neden? 

Öncelikle üzerinde bay/bayan fotoğrafı (eğer çok özel bir çekimi varsa o ayrı, bknz: Beni Seç) olan kitaplar hiç bir zaman ilgimi çekmez. Daha çok tasarım halindeki kapakları çekici bulurum. Bana öylesi daha orijinal daha albenili ve klas geliyor. Hoş, kapaktaki bayan ile ilgili hiç bir alaka da yok içerikte. Kahramanımız siyahi... İkinci olarak fiyat (32TL) ve son olarak bu konuya bu kadar sayfa bence çok.

Yine de bir şekilde elime geçmiş olan bu kitabı üst üste okuduğum kült romanların arasına sıkıştırmak biraz dinlenmem açısından işime yarayacaktı. Ben de bunu yaptım.

İlk 50-60 sayfada kendimle çelişmem devam etti. 'Konu çıklit gibi ilişkiler üzerine, nam yapmış bir yazar değil, sayfası çok, bunun yerine bir klasik okusam daha mı iyi, bırakayım mı' vs vs derken kitap akmaya başladı. Hikayenin ön plandaki anlatıcısı 'Libby' olsa da ikinci bir anlatıcı olan 'Jack' ile işler ilginçleşti. Daha önce iki anlatıcılı olarak 'Yanılmak Güzeldir'i okumuş ve çok sevmiştim. Bu şekilde ilerlerken karşıma üçüncü bir anlatıcı olan 'Eve' çıktı. Eve'in anlattığı kısımlar günlük olduğundan kitap da bir nevi tarz değiştirmiş oldu. Dışardan bakılınca karışık gelen bu çoklu anlatım ve tarz değişimi çok iyi harmanlandığı için sayfa sayısı canımı sıkmamaya başladı ve uzun zamandır yapmadığım bir şeyi yapıp günde +200 sayfa okudum.  Çevirisi, akıcılığı, konusu ve sonu da beğenimi kazandı. Okurken hoş vakit geçirdim. Yani kurallarımdan dolayı utanmamı sağlayan güzel bir kitaptı :)

Tür olarak Aşk/ Macera dense de buna minik bir Gerilim de eklenebilir. İçerik hakkında bilgi olmaması için açık açık yazamıyorum ama bence bazı yerlerinden dolayı  bi +18 uyarısını da hak ediyor.

2 yorum:

  1. Aynı düşünceleri paylaşmışız başta :) Benim de almayacağım bir kitaptı bu.(kapağından ve fiyatından dolayı:) Bumerang sayesinde elime geçmişti ve severek okumuştum :) Kahrolsun önyargılar ! :)

    YanıtlaSil
  2. Off kesinlikle :( Çok istesem de aşamıyorum

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)