8 Eylül 2014 Pazartesi

Büyük Balık / Daniel Wallace

Büyük Balık /  Daniel Wallace
Sayfa Sayısı: 152
Yapı Kredi YayınlarıEdward Bloom birçok insanın hayatını kurtaran, bir kasaba satın alan, devleri ehlileştiren, su perilerini bile kendine aşık eden bir adamdır. Maceracı ruhu onu hayatı boyunca ordan oraya sürüklemiştir ve yaşadıklarını oğluna hikayeler şeklinde anlatmaktadır. Ayrıca her şey için bir fıkrası da bulunmaktadır! Ama şimdi, geçen onca maceradan sonra hasta yatağında ölmek üzeredir.
Oğul William ise babasını bir hayal dünyasıyla tanımaktan rahatsız, onun gerçek duygularını öğrenebilmek için bu son fırsatı iyi değerlendirmek istemektedir.'Biliyor musun?' diyor. 'Büyük adamları büyük yapanın ne olduğunu?'
'Bana kalırsa...' diyorum bir süre sonra, 'Bir adam oğlu tarafından seviliyorsa, o adama büyük adam denebilir.'Daniel Wallace'ın ilk romanı olan Büyük Balık, 1998 yılında yazılmış ve 2003 yılında Tim Burton tarafından 'Big Fish' ismiyle beyaz perdeye aktarılmış. Filmi henüz izlemedim ama konu itibariyle tam Burton tarzı olduğunu söyleyebilirim.


Kitap genelde baba Edward'ın anılarından oluşsa da William'ın kafasındaki 'baba' figürünü de net olarak ifade ediyor. 
Her baba aslında kendi çocuğunun gözünde bir kahraman mıdır?* sorusunu gündemime getiren kitap; hayata masalsı bir mola verdirten okuması zevkli bir eser. Tavsiye ederim :) 


5 yorum:

 1. Okumak istediğim bir kitap ilk Yapı Kredi ziyaretimde benimle gelecek :)

  YanıtlaSil
 2. Kitabı okumadım ama filmini çok seviyorum. :))

  YanıtlaSil
 3. Filmi çok güzeldi gerçekten :)

  YanıtlaSil
 4. Okunmaya değer bir kitaba benziyor :) Bana da beklerim :)

  YanıtlaSil
 5. Neslihan, keyifli okumalar :)

  Gizem, ah hala izleyemedim :/

  Geheimnis, Burton klasiği yani ^.^

  Resim Defterim, elbette gelirim ^.^

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)