11 Ağustos 2014 Pazartesi

Tiffany'de Kahvaltı / Truman Capote


Tiffany'de Kahvaltı / Truman Capote
Sel Yayıncılık
128 Sayfa

1950'lerin bol partili yaşantısında deli dolu bir bayan, Holly, eğlenceye düşkünlüğü ve hiç bir şeyi umursamayan inatçı tavrı ile tanınmış. Fakat gerçekler biraz farklı. 

Holly, hayatını bir çeşit eskortluk ile sağlarken tek bir hayali var: Tifanny's gibi bir yerde yaşayabilmek. Çünkü orası o kadar huzurlu o kadar güzel bir yer ki orada kimse mutsuz olamaz.


''Sana güven veren kim olursa olsun, O'na çok şey borçlu sayılırsın.''


Tiffany'de Kahvaltı aynı isimle bir de beyaz perdeye uyarlanmış. Audrey Hepburn'ün baş rolünü aldığı film herkesin izlemiş olduğunu düşündüklerimden. İzlenmemiş olsa bile meşhur siyah elbisesi, uzun ağızlıklı sigarası ile Audrey'in o hali beyinlere kazınmış durumda :)

Kitabıyla filmi arasında 'konu olarak' bariz bir fark göremesem de filmde, gişe endişesinden midir bilinmez, konunun aşk kısmı bir doz daha fazla. Haliyle filmde Holly'ye eklenen çok sevdiğim bir konuşma da kitapta yok. Bu yüzden biraz hayal kırıklığına uğradım. 


-Holly, seni seviyorum.
-Ne olmuş yani?
-Ne mi olmuş, daha ne olsun? Seni seviyorum. Sen bana aitsin.
-Hayır. İnsanlar insanlara ait olmaz.


Ayrıca kitaptaki parti diyalogları beni çok sıktı. Aynı olayı böyle bol partili bir başka kitapta da yaşamıştım. Sanırım beni bu seneler pek açmıyor. 

Peki kitabı mı filmi mi? Eğer birinden birine şans vereceksiniz, bu film olsun derim. Audrey Hepburn filme hayat vermiş; bırakın giyimiyle, mimikleriyle, duruşuyla sizlere de göz şenliği yaşatsın.

Sevgiler


1 yorum:

  1. Kitabı okumadım ama filmi çok seviyorum. Kesinlikle Audrey Hepburn filme can vermiş. :)

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)