25 Ağustos 2014 Pazartesi

Hayvan Çiftliği / George Orwell

Hayvan Çiftliği / George Orwell
Sayfa Sayısı: 160
Can YayınlarıKlasikler arasında yer alan Hayvan Çiftliği, bir süredir Can Yayınları'nın yenilenmiş kapak tasarımı ile raflarda. Uzun zamandır okumak istediğim bu romanı böyle pembeler içinde harika bir tasarımla görünce daha fazla beklemek istemedim ve edinip okudum. 

Roman, insanların hayvanlara karşı olan 'sömürücü' davranışlarını bir de madalyonun diğer yüzünden görmemizi sağlıyor. Hayvanlardan sürekli yararlanmak, onları dinlendirmemek veya herhangi bir diğer ihtiyacını göz ardı etmek peşinde olan insanoğluna karşı bir ayaklanma bir eşitlik arayışı... Fakat eşit yaşam şartlarının olduğu bu yeni ortamda, Hayvan Çiftliği'nde bir süre sonra şartlar yeniden değişecek bir kesim 'Öbürlerinden daha eşit.' olacaktır.

Çevirmen notu, kitaptaki demirbaş karakteri biraz Hitler'e ve biraz da Stalin' e benzetse de şahsi düşüncem bu kitabın anlaşılabilmesi için o kadar da uzaklara gidilmesine gerek olmadığı kanaatinde. Hayvan Çiftliği sakinlerinin Napoleon karakteri karşısında çaresizlikleri ve kuralları & geçmişi sürekli unutmaları da ne yazık ki pek tanıdık. Hoş, bir kitabı klasik yapan da böylesi politik ve her daim güncel konulara ışık tutması değil midir zaten?


Koyunlar 'Dört ayak iyi, iki ayak kötü.' diye bıkmadan saatler boyu melemeyi alışkanlık haline getirdiler.

Bir klasik olduğu için 'Mutlaka okunması gerekenler' listesinde yer alan kitap elbette ki benden de tavsiye :)
Sevgiler2 yorum:


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)