18 Ağustos 2014 Pazartesi

Göz / Stephen King

Göz / Stephen King
Altın Kitaplar
239 SayfaCarrie White, aşırı dindar annesi ile yaşamakta olan genç bir kızdır. Annesinin üzerinde kurduğu baskı O'nu yaşıtlarından uzaklaştırmış, yaşıtları tarafından ciddi bir şekilde dışlanmasına sebep olmuş ve okulun alay konusu haline getirmiştir. Buna karşın Carrie, kimsenin bilmediği bir yeteneğe sahiptir. Annesi bunu 'şeytanlık' olarak yorumlasa da Carrie bir parçası olan bu yeteneğine sahip çıkacaktır. 

Telekinetik güç temalı bu kitap, olayları hem baş kahraman Carrie tarafından, hem de olaylar ile ilgili yazılan gazete yazılarından/kitaplardan derlemeler halinde sunmuş. Bu yüzden klasik bir kitaptan daha farklı bir işleyişi olduğunu söyleyebilirim.
Telekinetik yani nesneleri beyin gücü ile hareket ettirebilmek benim için yeterince ilgi çekici bir meseleyken King'in usta yorumu da eklenince tadından yenmedi :)

Bu kitabı okurken ben...


Orijinali 'Carrie' olan kitap, nedense Türkçeye 'Göz' olarak çevrilmiş ki bu bence büyük bir falso olmuş. Kitabın bir de filmi mevcut, onun da ismi Carrie. 1976 yapımı olduğu için bazı sahneler çok amatör ve saçma kalıyor. Yani başarılı bir uyarlama olduğunu söyleyemeyeceğim. 2013 yılında daha modern hali yapılmaya çalışılmışsa da ben onu da beğenmedim. Yani tercihinizi kitaptan yana kullanmanızı öneririm :)

PS: 

King hayranlarına sorum olacak; Carrie (Göz) kitabındaki gökten taş yağması olayı neden Rose Red Konağı filminin başında? Alakayı çözemedim. Bilen yazarsa pek sevinirim :)

1 yorum:

  1. bir de 2013 uyarlamasını izle ;)

    http://www.sinemalar.com/film/194215/carrie

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)