15 Temmuz 2014 Salı

Dolores Claiborne / Stephen King

Dolores Claiborne / Stephen King
Sayfa Sayısı: 240
İnkılap Kitabevi

King'in kalemiyle tanıştığımdan beri elimden geldiğince her kitabını okumaya, her filmini izlemeye çalışıyorum. Dolores Claiborne ise önce filmini sonra kitabını keşfettiklerimden. ''Balı kullanarak sirkeyle yakalayacağından daha çok sinek yakalarsın.''


Dolores aslında hepimizin bildiği sıradan bir anne. Eşi Joe ve 3 çocuğu ile Little Tall Adası'nda yaşıyor. Severek evlendiği Joe ile arasında günden güne artan problemler Dolores'i belki de hiç tahmin edemeyeceği bir hayatın kapılarını açacak.


''Aceleyle evlenenler genellikle ağır ağır pişman olurlar.''


Diğer yandan her şeyi açık açık söylemesine karşın hep gizemli bir yanı olan Vera... Dolores'in hem işvereni hem de hayatının şekillenmesindeki büyük rollerden.

''Kocalar her gün ölür Dolores. Bazen metreslerinin evinden dönerken frenleri tutmaz. Bir kaza Dolores, mutsuz bir kadının en iyi dostu olabilir.''


Kitapta, klasik King uçukluğunun dozu minimum. Buna karşın bolca dram içeriyor.

Filmi ile arasındaki farklılıklara değinirsem: 
*Kitap Vera ve Dolores hakkında daha ayrıntılı bilgi içerdiği için benim daha çok hoşuma gitti. Sevdiğim karakterleri daha yakından tanıdım :)
*Kitap Dolores'in itirafı şeklinde, onun ağzından yazılırken film flashbackler halinde ilerliyor.
* Hikayenin en can alıcı kısmı filmde 'oldu bitti'ye getirilirken, kitapta daha uzun tutulmuş ve gerilimin nirvanaya ulaşması sağlanmış. Özetle kitap yine filme golünü atmış durumda.


"Dikkatli ol Dolores Claiborne, cok dikkatli ol. Bugun her tarafta kuyular var ve bu herif hepsinin yerlerini iyi biliyor."


Filmde Dolores'i canlandıran Kathy Bates bu rol için biçilmiş kaftan olmuş. Kendisini bu film ile keşfetmiş ve bayılmıştım! Yine King'in Sadist romanının uyarlaması olan 'Ölüm Kitabı'nda da rol alıyor.

''Yaptığım her şeyi sevgi için yaptım. 
Sıradan bir annenin çocuklarına duyduğu sevgi yüzünden.
Bu, dünyanın en güçlü ve en öldürücü sevgisidir. 
Çocukları için korkan bir anneden daha dehşetli bir şey olamaz dünyada.''

İster izleyin ister okuyun (öncelik okumak olsa daha iyi) ama mutlaka Dolores Claiborne ile tanışın.

1 yorum:

  1. kitap mükemmeldir kitabı okumadan filmi izleseydim hiç bir şey anlamazdım..

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)