21 Ekim 2013 Pazartesi

Kubbe'nin Altında / Stephen King

Kubbe'nin Altında / Stephen King
Sayfa Sayısı: 1024
Altın Kitaplar


Under The Dome yani türkçesiyle Kubbe'nin Altında isimli Amerika yapımı dizinin ekranlarda boy göstermesiyle, benim gibi bir çok kitapseverin ilgisi bir anda diziden kitaba çevrildi.

Çünkü Kubbe'nin Altında aslında 2009 yılında yayınlanmış ve yazımı 25-30 yıl sürmüş bir King kitabı.
Dizi gündeme hızlı bir giriş yapsa da ilerleyen bölümlerdeki bazı mantık hatalarının da etkisiyle 'eh işte' kategorisinde yeralıyor, şimdilik :)
Bu yazıda ise genellikle kitabından söz edeceğiz.
Kitap, öncelikle, 1024 sayfa olmasıyla dikkat çekiyor. Şu güne kadar okuduğum en kalın kitap. Ve çok sevdiğim bir yazar olmasına rağmen itiraf ediyorum birazcık zorlandım.

Mahşer gibi bir de kısa versiyonu mu olsaydı* diye düşünmeden edemedim. 

Konusu; Bir gün, Chester's Mill kasabasına belirlenemeyen bir sebepten ötürü Kubbe şeklinde bir yapının gelmesi ve sonrasında gelişen olaylar. Kubbe kasabayı kapatmıştır, şeffaftır , yok edilemiyordur ve Chester's Mill'i dış dünyadan tamamen yalıtmıştır. Bir kasaba söz konusu olduğundan karakterler oldukça kalabalık. Kitap bu yönüyle ve bir başka yönüyle daha (spoiler olmaması adına söyleyemiyorum) Mahşer'i andırıyor. Yine bazı yönleriyle Yüzyılın Fırtınası 'na da benzetilmekte fakat ben bu kitabı okumadığım için bir şey diyemiyorum.


Yayınevinden kaynaklı bazı yazım hataları mevcuttu. Neyse ki rahatsız edecek kadar çok değillerdi.

Dizisi ile arasında çok sağlam farklılıklar var. Misal; dizide Kubbe ses geçirmiyor ama kitapta geçiriyor. Buna ek olarak bazı karakter farklılıkları da mevcut. Ayrıca diziler elbette ki uzadıkça uzayan bir sakız yapısında olduğundan; aşk, ihtiras gibi durumlarla süslenmiş.

Çok çok bayılmadım ama bir King romanı olması adına okumalıydım, okudum.
Bu kitap hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Mutlaka yazın :)
Sevgiler.
3 yorum:

 1. Merhaba, ben de kitabı sanırım 2 sene önce falan okumuştum, kitabın bana göre en önemli özelliği böyle sıradışı bir durumda insanların esas karakterlerinin ortaya çıkışını göstermesi, yani önemli bir psikolojik değerlendirme, ama doğrusu dizide bunu çok göremedim, güzel bir değerlendirme yapmışsınız elinize sağlık, keyifli okumalar:)

  YanıtlaSil
 2. sıkı bir king hayranı olarak kitabı ancak yarısına kadar okuyabildim ve ara vermek zorunda kaldım... canım istediği zaman devam edeceğim çünkü sürekli okursan sıkılıyorum artık..

  YanıtlaSil
 3. Eren, çok güzel bir nokta yakalamışsın. Tebrik ederim. :)

  Audrey, gariptir ki bu kitap pek beğenilmemiş. Yazım süreci uzun sürdü diye sanırım. Hatta bi ara kabolmuş, yeniden başlamış King filan :/

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)