1 Ağustos 2013 Perşembe

Anansi Çocukları / Neil Gaiman

Anansi Çocukları / Neil Gaiman
Sayfa Sayısı: 384
İthaki Yayınları
'''Kahramanımız Şişko Charlie, babasından utanç duymaktadır.
Bir gün, babasının ölmesiyle onun hakkındaki gerçeği ve bir kardeşinin olduğunu öğrenecek ve sonrasında hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır...'''

Böyle söyleyince aile sırlarına ışık tutan klasik çıt-lit roman konusu gibi oldu ama bilmeniz gereken bir şey daha var; Anansi Çocukları bir Neil Gaiman kitabı :)


''Öyküler de ağlar gibidir, her bir iplik diğerine bağlanır ve siz öyküleri takip ede ede merkeze ulaşırsınız. Çünkü merkez sondur. Her insan bir öyküdeki ipliktir.''Gaiman demek uçsuz bucaksız bir hayal gücü demek. Böyle zengin bir hayal gücü yazarın kendine özgü anlatışı ile, yeri gelince ince dokundurmalar yeri gelince de esprilerle birlikte sunulunca da ortaya çok güzel bir şey çıkmış. 
Bu noktada elbette çeviri de çok önemli.
Uzun cümleler sorunsuz bir şekilde, anlam kargaşası olmadan çevrilmiş. Eğer yazara az buçuk aşinalığınız varsa, okuduğunuzda, bu bir Gaiman kitabı diyebiliyorsunuz.
Çok başarılı buldum.
''Sonra, hikaye yeniden biçimlendi ve Örümcek nihayet anladı. Hiçbir şey değişmemişti. Bütün mesele, hikayenin bileşenlerine nasıl baktığınızda gizliydi.''Bu benim okuduğum 3. Gaiman kitabıydı ve farkettim ki; Gaiman kitabı okurken Alice Harikalar Diyarı'ndaki Alice gibi hissediyorum. Ağaç kovuğundan aşağıya düşerken bir yandan korkuyor, bilinmeyen karanlık bir dünyaya gittiğimi hissediyor, bir yandan da çevreyi heyecanla / merakla gözlemliyorum... 


''Rosie, her şeyin bir çaresi olduğunu düşünürdü. Bütün mesele o çareyi uygulayacak birini bulmaktı, o kadar.''


Amerikan Tanrıları'nı okurken zaman zaman bu kadar fantazinin bünyeme ağır geldiğini söylemiştim ama içten içe bağımlısı olmaya başladığımı hissediyorum.
Ve diyorum ki ; bana belirli aralıklarla bir Neil Gaiman okumak şart artık :)

Sevgiler
4 yorum:

  1. Benim de tatil dönüşü kitap hedefim Geiman'ın bütün kitaplarını toplamak oldu artık. Bayılıyorum bu adama. Doctor Who dizisinde de bölüm yazmıştı. İzledin mi? :)

    YanıtlaSil
  2. Asabi kuzum, kesinlikle <3 Çok güzeldi :)

    Mathilda, elimde bir kaç kitabı daha var, tatil dönüşü okuyacağım ben de inşallah :) Yok izlemedim. O diziyi komple hiç izlemedim aslında :/

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)