31 Temmuz 2013 Çarşamba

Harry Potter ve Ate$ Kadehi / J. K. Rowling

Harry Potter ve Ateş Kadehi / J. K. Rowling
Tür: Fantastik
Sayfa Sayısı: 664
Yapı Kredi Yayınları


Harry Potter serisinin 4. kitabı Ateş Kadehi, şimdiye kadarki kitapların içinde konu bakımından en zengin olanı. Quidditch Dünya Kupası'nın finali ile başlayan macera Üçbüyücü Turnuvası ile devam ediyor. Ve biraz hüzünlü çokca karanlık olan finali... Onu söylemeyeyim :)


''Bir adamın nasıl biri olduğunu anlamak istiyorsan, kendisiyle eşit olanlara değil, astlarına nasıl muamele ettiğine bak.''


Konular o kadar güzel harmanlanmış ki sanki kitap içinde kitaplar var gibi. Seri ilerledikçe her şey daha da güzelleşiyor, derinleşiyor.


Bu kitapta bana eşlik eden ayraç, bir nevi kendi Hogwarts'ım gibiydi :)


Seride ve hatta YKY'na ait okuduklarım içinde yazım hatası gördüğüm tek kitap oldu. Hipnotize denileceğine ipnotize denmiş mesela. Bir de şöyle bir hata vardı ki artık çevirmen mi desem baskı mı desem baya bulanık bir anına denk gelmiş :)

Filmi için diyeceklerim ise; ne kadar kötü, eksik ve gereksiz sahnelerle dolu olduğu... Öyle ki kitaptan aktarılması gereken güzel sahneler yerine, kafalarına göre ayrıntıya girmişler ve bazı sahneleri (balo bölümü) uzatmışlar.


Orjinal kitabın yetişkin kapağı


3 yorum:

 1. serinin en guzel kitabi bu bence... bu arada sanirim kelimenin dogru yazimi ipnotuze, ben bir kac yerde gormustum, boyle yaziyolar. asta gelince, ast altta olan demek, ast-ust iliskisi derler ya hani askerler:)

  YanıtlaSil
 2. TDK sitesinde hipnotize olarak yazıyor ama bilemedim :/
  Ast'lı cümleyi sevdiğim bölüm diyerekten yazdım, onda hata yok :) ama yazıdaki yerini değiştirmem lazım sanırım, bu şekilde hata gibi görünmüş :)

  YanıtlaSil
 3. ehe, evet benim hatan. evet TDK hipnotize olarak almış, spiritüel kaynaklar ipnotize diyor genelde, ben de bilemedim.

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)