20 Haziran 2013 Perşembe

Harry Potter ve Sırlar Odası / J.K. Rowling

Harry Potter ve Sırlar Odası / J.K. Rowling 
Tür: Fantastik
Sayfa Sayısı: 314
Yapı Kredi Yayınları


Hogwarts'daki ilk senesi bitince yaz tatilinde evine dönen Harry, Dursley'lerin yanında uzun ve sıkıcı bir yaz geçirmekte, okulun başlaması için gün saymaktadır. Dursley'lerden kimsenin hatırlamadığı doğum gününde odasında aniden beliren Dobby ile tanışır. Dobby bir ev cinidir ve Harry'yi uyarmaya gelmiştir. Harry Potter, sağ kalmak istiyorsa, Hogwarts'a dönmemelidir! 

Sırlar Odası, Harry Potter'ın Hogwarts'da geçirdiği 2. senesini anlatan, serinin ikinci kitabı. Bir çok yerde okuduğuma göre (ki 3. kitabı bitirince ben de böyle düşündüm) serinin daha karanlık ve yetişkin yönünde ilerlemesinden önceki son kitap.
Buna rağmen basit kurgulu bir çocuk kitabı olduğunu düşünmüyorum. Asıl konu Sırlar Odası olsa da ona giden yoldaki Çok Özlü İksir, Çok Gizli Günce, Quidditch Maçı, Aragog hikayeyi sürekli heyecanlı kılıyor.


"Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey yeteneklerimiz değil, seçimlerimizdir."Film ile karşılaştıracak olursam; film yine yine yine çok yetersiz. Konu, gidişat her ne kadar kitaba bağlı olsa da (farklı yerleri de mevcut) Harry'nin Tom Riddle ile karşılaşması bölümü başta olmak üzere bir çok bölüm 'Oldu bitti haydi bakalım hoop' şeklinde geçiştirilmiş.


Son olarak; sıkı takipçilerim bilir ki peşpeşe seri kitaplarını okumak pek yaptığım bir şey değildir. Sıkılırım, araya mutlaka başka kitap eklerim. Peşpeşe okuduğum ilk ve tek seri Açlık Oyunları'dır ki onun da son kitabını zor bitirmişimdir :) Buna karşılık Harry Potter kitaplarına ara vermek, başka bir kitap sıkıştırmak aklımın ucundan bile geçmiyor.  Biri bitince sıradakine başlıyorum ve şuan 4. kitabın yarısındayım. Daha ne diyeyim, mutlaka okuyun , mutlaka :)

Orjinal kitabın yetişkin kapağı5 yorum:

 1. Gecen gun oglusumla oturduk seriyi bastan sona izlemeye basladik. Iki gunde bitti tabi ;) simdi kitaplarini okumak istiyorum. Aslinda her zaman once kitap sonra film derim ama bu seride kismet olmadi malesef.

  YanıtlaSil
 2. kitaplar ilerledikçe hele de 5. kitaptan sonra elinden bile bırakmak istemeyeceksin ben son kitabı nefes almadan okumuştum neredeyse.. bir yandan da bitmesini istemiyordum..

  YanıtlaSil
 3. abartıyomuyum bilemiyorum ama sıkıldıkça okuyorum. çevremdeki insanlar kitapları elimde görmekten bıktı ben okumaktan bıkmadım. su borularımız patladı evi su bastı ve kitaplarım okunamayacak hale geldi yinede bir yerden temin edip okuyorum bu kadar çabayı okul için gösterebilseydim keşke. her okumamda zihnimde dönen film daha bi güzelleşiyor.bilemiyorum. kısacası hastasıyız hata psikopatıyız sanırım.

  YanıtlaSil
 4. metal bebek, ah keşke izlemeseydin :( her ne kadar farklılık dolu olsa da hiç bir şey bilmeden okumak ahh ahhh,, neyse kısmet artıkk

  audrey, 3 de başladı benim o haller :D 4 ve sonrası filmleri de hatırlamadığım için daha iyi olacak eminimm <3


  naya, sanırım ben de dönem dönem yeniden okuyacağım. bambaşka bir dünya bu seri :) kitapların için üzüldüm :( geçmiş olsun canım

  YanıtlaSil
 5. Benim de ara ara okuduğum bir seri. :) yaptığın alıntı da bu kitaptan zihnime kazınmış yegane cümle. Güzel bir seriydi, hep de güzel olacak. :)

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)